Kontrola trakcji

Sposób działania

System kontroli trakcji stale monitoruje prędkość obrotową przednich i tylnych kół. Jeżeli pojazd Model S wykryje utratę przyczepności, system ten ogranicza obrót kół poprzez kontrolę ciśnienia w układzie hamulcowym oraz mocy silnika. System kontroli trakcji jest domyślnie włączony. W normalnych warunkach powinien pozostać włączony, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Pomarańczowa ikona przedstawiająca pojazd od tyłu z falistymi śladami hamowania
Zawsze gdy system kontroli trakcji aktywnie ogranicza obrót kół poprzez kontrolę ciśnienia w układzie hamulcowym oraz mocy silnika, na desce rozdzielczej zaczyna migać ukazana żółta kontrolka. Jeżeli pozostaje ona włączona, oznacza to usterkę systemu kontroli trakcji. Należy skontaktować się z centrum serwisowym firmy Tesla.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Funkcje kontroli trakcji nie ustrzegą pojazdu przed kolizją, jeżeli kierowca prowadzi niebezpiecznie i wykonuje zbyt ostre skręty przy dużej prędkości.

Umożliwienie poślizgu kół

Po włączeniu trybu ruszania na śliskim podłożu koła mogą w pewnym określonym zakresie prędkości obracać się z uślizgiem. Opcję ruszania na śliskim podłożu można włączyć pod warunkiem, że pojazd Model S porusza się z prędkością nie większą niż 48 km/h. Opcja ruszania na śliskim podłożu wyłącza się automatycznie, gdy pojazd przekroczy prędkość 80 km/h.

W warunkach normalnej jazdy nie należy włączać opcji ruszania na śliskim podłożu. Należy z niej korzystać, tylko gdy buksowanie kół jest pożądane:

  • przy ruszaniu na luźnej nawierzchni, takiej jak żwir lub śnieg;
  • podczas jazdy w głębokim śniegu, piasku lub błocie;
  • przy próbach rozkołysania pojazdu w celu wydostania się z dziury lub głębokiej koleiny;

Aby umożliwić buksowanie kół, wybierz opcję Sterowanie > Pedały i układ kierowniczy > Ruszanie na śliskim podłożu.

Pomarańczowa ikona przedstawiająca pojazd od tyłu z falistymi śladami hamowania i słowo OFF (Wyłączono)
Po włączeniu opcji ruszania na śliskim podłożu na desce rozdzielczej pojawia się komunikat ostrzegawczy.

Choć opcja Ruszanie na śliskim podłożu wyłączy się automatycznie przy kolejnym uruchomieniu pojazdu Model S, zdecydowanie zaleca się, aby użytkownik wyłączył ją ręcznie, gdy tylko ustąpią okoliczności, które wymagały jej włączenia.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ruszania na śliskim podłożu nie można włączyć, gdy aktywnie używasz tempomatu.