Stan pojazdu

Przegląd

Na ekranie dotykowym jest zawsze widoczna informacja o stanie pojazdu Model 3. Jej treść zależy od tego, czy pojazd jest:

Gdy pojazd Model 3 jest zaparkowany, w sekcji stanu jest widoczny włączony tryb jazdy, szacowany zasięg jazdy oraz widok pojazdu z góry wraz z przyciskami, których należy użyć, aby otworzyć bagażniki i klapkę gniazda ładowania. Po naciśnięciu hamulca pojazd Model 3 włącza się i zapalają się na chwilę wskaźniki. Wszystkie wskaźniki, które nie dotyczą aktualnego stanu pojazdu (np. niezapiętych pasów) powinny się następnie wyłączyć. Jeżeli któryś ze wskaźników nie wyłączy się, skontaktuj się z firmą Tesla.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Poniższa ilustracja ma charakter poglądowy. Wyświetlane informacje mogą się nieznacznie różnić od ukazanych, zależnie od wyposażenia pojazdu, wersji oprogramowania i rynku.
Ekran dotykowy pojazdu z ikonami

Karty

Ekran stanu pojazdu wyświetla w dolnej części „karty” skrótów, upraszczające dostęp m.in. do multimediów, danych o ciśnieniu opon i informacji o podróży. Przesunięcie palcem po ekranie w lewo lub w prawo umożliwia dostosowanie skrótów na kartach.

Wskaźniki

Włączenie się poniższych wskaźników stanowi informację lub ostrzeżenie dotyczące określonego stanu lub sytuacji.

Czerwony wykrzyknik w czerwonym kółku i słowo BRAKE poniżej
Każde pojawienie się tego czerwonego wskaźnika hamulców na ekranie dotykowym, za wyjątkiem krótkiego pojawienia się podczas uruchamiania pojazdu Model 3, oznacza usterkę układu hamulcowego lub niski poziom płynu hamulcowego. Skontaktuj się jak najszybciej z firmą Tesla. Wybierz bezpieczne miejsce do zatrzymania i mocno naciśnij pedał hamulca, aby zatrzymać pojazd.
Pomarańczowy wykrzyknik w pomarańczowym kółku i słowo BRAKE poniżej
Pojawienie się tego pomarańczowego wskaźnika hamulców na ekranie dotykowym oznacza usterkę wspomagania układu hamulcowego. Wybierz bezpieczne miejsce do zatrzymania i mocno naciśnij pedał hamulca, aby zatrzymać pojazd. Funkcja kompensacji wspomagania hydraulicznego będzie aktywna (patrz Hamowanie i zatrzymywanie pojazdu).
Słowo ABS w pomarańczowym kółku
Po uruchomieniu pojazdu Model 3 na desce ekranie dotykowym włącza się na chwilę pomarańczowy wskaźnik ABS. Jeżeli wskaźnik włączy się w innym momencie, oznacza to, że wystąpiła usterka i system ABS nie działa. Skontaktuj się z firmą Tesla. Usterka systemu ABS nie ma wpływu na działanie układu hamulcowego, który pozostaje w pełni sprawny. Droga hamowania może się jednak wydłużyć. Należy jeździć ostrożnie i unikać gwałtownego hamowania.
Czerwona litera P w czerwonym kółku i słowo PARK poniżej
Po ręcznym załączeniu hamulca postojowego z poziomu ekranu dotykowego na ekranie dotykowym zaświeci się czerwony wskaźnik hamulca postojowego.
Pomarańczowa litera P w pomarańczowym kółku
W przypadku wystąpienia problemów z obwodami elektrycznymi hamulca postojowego na ekranie dotykowym zaświeci się pomarańczowy wskaźnik hamulca postojowego oraz pojawi się komunikat o usterce.
Pomarańczowy wykrzyknik wewnątrz symbolu opony
Ostrzeżenie o ciśnieniu w oponach. Ciśnienie w oponach wykracza poza zakres. W przypadku wykrycia usterki systemu TPMS wskaźnik miga. Jeżeli wystąpi usterka układu TPMS, skontaktuj się z firmą Tesla. Patrz Obsługa i konserwacja opon.
Czerwona ikona pasażera z pasem bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa zajętego siedzenia są niezapięte. Patrz Pasy bezpieczeństwa.
Czerwona ikona pasażera z pasem bezpieczeństwa i poduszką powietrzną
Poduszka powietrzna. Jeśli ten wskaźnik nie włączy się na chwilę w czasie, gdy pojazd Model 3 przygotowuje się do jazdy, jak najszybciej skontaktuj się z firmą Tesla. Patrz Ostrzeżenia dotyczące poduszek powietrznych.
Pomarańczowe półkole z wybiegającymi od niego trzema poziomymi liniami oraz pionowa falista linia
Włączenie tylnych świateł przeciwmgielnych jest zawsze sygnalizowane przez wskaźnik wyświetlany na ekranie dotykowym.
Dwa zielone owale, każdy z trzema liniami przedstawiającymi światła na zewnątrz
Światła postojowe są włączone (boczne światła obrysowe, światła tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej). Patrz Światła.
Zielona ikona przednich świateł z promieniami światła nachylonymi w dół
Światła mijania są włączone.
Niebieska ikona przednich świateł z promieniami światła ustawionymi poziomo
Światła drogowe są włączone, a funkcja Reflektory adaptacyjne jest wyłączona lub chwilowo niedostępna.
Niebieski reflektor z literą A i promieniami światła ustawionymi poziomo
Reflektory adaptacyjneFunkcja jest włączona i światła drogowe działają. Model 3 jest gotowy do wyłączenia świateł drogowych w przypadku wykrycia światła. Patrz Światła drogowe.
Szary reflektor z literą A i promieniami światła ustawionymi poziomo
Reflektory adaptacyjneFunkcja jest aktywna, ale światła drogowe zostały wyłączone z powodu wykrycia światła przed pojazdem Model 3. Światła drogowe automatycznie włączają się ponownie, gdy system przestanie wykrywać światło. Patrz Światła drogowe.
Pomarańczowa ikona przedstawiająca pojazd od tyłu z falistymi śladami hamowania
Ten wskaźnik miga na pomarańczowo, gdy elektroniczne systemy stabilizacji toru jazdy aktywnie ograniczają obrót kół poprzez kontrolę ciśnienia w układzie hamulcowym oraz mocy silnika. Patrz Kontrola trakcji. Jeśli ten wskaźnik świeci stałym światłem, oznacza to wykrycie usterki i konieczność niezwłocznego skontaktowania się z firmą Tesla.
Pomarańczowa ikona przedstawiająca pojazd od tyłu z falistymi śladami hamowania i słowo OFF (Wyłączono)
Elektroniczne systemy stabilizacji toru jazdy nie ograniczają już aktywnie obrotu kół. W pojeździe z napędem na tylne koła system kontroli trakcji został wyłączony lub w pojeździe z napędem na wszystkie koła została włączona funkcja ruszania na śliskim podłożu. Patrz Kontrola trakcji.
Niebieska ikona przyczepy
Tryb przyczepy (jeśli jest obsługiwany) jest aktywny. (patrz Holowanie i akcesoria).
Szara litera H w kółku
Funkcja Wstrzymaj aktywnie włącza hamulce. Patrz Funkcja Wstrzymaj.
Czerwona ikona w kształcie pojazdu z otwartymi drzwiami
Otwarte drzwi lub pokrywa bagażnika. Patrz Drzwi, Tylny bagażnik lub Przedni bagażnik.
Niebieska ikona płatka śniegu
Niebieski płatek śniegu pojawia się, gdy część energii zmagazynowanej w akumulatorze może być niedostępna z powodu niskiej temperatury otoczenia. Z powodu niskiej temperatury otoczenia może być też obniżone tempo ładowania. Jeżeli pojazd Model 3 jest podłączony do zewnętrznego zasilania, akumulator można podgrzać, włączając klimatyzację za pomocą aplikacji mobilnej. Płatek śniegu znika, gdy akumulator osiągnie wystarczającą temperaturę.
zielona ikona z błyskawicą pośrodku

Pojawia się, gdy hamowanie regeneracyjne jest ograniczone. Patrz Hamowanie regeneracyjne, aby uzyskać więcej informacji.

Pomarańczowa ikona z symbolem żółwia w kółku
Moc pojazdu została ograniczona z powodu niskiego poziomu energii akumulatora, z powodu trwającego podgrzewania lub chłodzenia układów pojazdu lub z powodu wykrycia błędu falownika napędu.

Patrz Wyskakujące komunikaty i ostrzeżenia dotyczące pojazdu, aby uzyskać więcej informacji na temat ekranu dotykowego w pojeździe.

Stan jazdy

Gdy pojazd Model 3 jest gotowy do jazdy lub jedzie, na ekranie dotykowym widoczne są aktualne informacje o stanie jazdy oraz wyświetlana jest aktualizowana na bieżąco wizualizacja drogi, którą wykrywają podzespoły systemu autopilota (patrz Kamery). System automatycznie przybliża lub oddala wizualizację, aby lepiej wykorzystać miejsce na ekranie dotykowym, a także poinformować użytkownika o wykryciu innego pojazdu w martwym polu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Poniższa ilustracja ma charakter poglądowy. Wyświetlane informacje mogą się nieznacznie różnić od ukazanych, zależnie od wyposażenia pojazdu, wersji oprogramowania i rynku.
Deska rozdzielcza pojazdu i objaśnienia
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Aby wyświetlić więcej szczegółów na temat jezdni i jej otoczenia, takich jak oznaczenia dróg, światła stop, obiekty (takie jak kosze na śmieci i słupy) itp., dotknij pozycji Sterowanie > Autopilot > Podgląd wizualizacji jazdy w pełni autonomicznej (zależnie od wyposażenia).
 1. Jeżeli funkcja automatycznego kierowania jest dostępna, ale nie została aktywowana, ikona ma kolor szary. Gdy funkcja automatycznego kierowania aktywnie steruje pojazdemModel 3, ikona wyświetlana jest na niebiesko (patrz Automatyczne kierowanie).
 2. Aktualnie wybrany tryb jazdy: Park, Reverse, Neutral lub Drive.
 3. Prędkość jazdy.
 4. Miernik energii wyświetla zużycie energii w czasie rzeczywistym (patrz Hamowanie regeneracyjne, aby uzyskać więcej informacji). Miernik energii może mieć postać pionowego paska wyświetlanego w górnej części ekranu statusu podróży, ale jego funkcja jest taka sama.
 5. Inne samochody wykryte na drodze (jeśli dotyczy).
 6. Pojazd Model 3. W przypadku wykrycia obiektów (innych użytkowników drogi, barier itp.) na wizualizacji pojazdu Model 3 pojawiają się wybiegające z niego kolorowe promienie. Ich lokalizacja wskazuje miejsce, w którym został wykryty obiekt. Promienie mogą być białe, żółte, pomarańczowe lub czerwone, a ich kolor odpowiada odległości wykrytego obiektu od pojazdu Model 3 — biały oznacza największą odległość, a czerwony najmniejszą, wymagającą natychmiastowej uwagi. Patrz Asystent pasa ruchu.
 7. Gdy funkcja automatycznego kierowania jest aktywna i wykrywa pas ruchu, pas jest podświetlony na niebiesko (patrz Automatyczne kierowanie).
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Gdy funkcja nawigacji z autopilotem jest włączona, pas ruchu jest wyświetlany jako pojedyncza niebieska linia przed Model 3 (patrz Nawigacja z Autopilotem).
 8. Ograniczenie prędkości aktualnie wykrywane przez Asystenta prędkości (patrz Funkcja inteligentnego asystenta prędkości).
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Niebieski obrys ikony ograniczenia prędkości sygnalizuje przekroczenie ograniczenia prędkości.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Jeżeli z danych mapy wynika, że na wybranej drodze obowiązuje warunkowe ograniczenie prędkości (np. o określonych porach doby lub przy określonych warunkach pogodowych), wyświetlane jest drugie ograniczenie prędkości. Do kierowcy należy ustalenie, czy w danym momencie obowiązuje warunkowe ograniczenie prędkości i odpowiednie dostosowanie prędkości jazdy.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Ikona powiązana z wykrytym ograniczeniem prędkości odzwierciedla styl ograniczenia prędkości stosowany w określonym regionie.
 9. Szacowany całkowity dostępny zasięg jazdy (lub zapas energii). Aby zmienić sposób wyświetlania pozostałej energii, naciśnij wyświetloną wartość. Możesz wybrać pozostały dystans jazdy lub procent pojemności akumulatora. Sposób wyświetlania pozostałej energii można także zmienić, wybierając opcję Sterowanie > Wyświetlacz > Wyświetlacz energii.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Przybliżony dostępny zasięg może być tylko ogólną wskazówką przy przewidywaniu czasu, kiedy konieczne będzie naładowanie akumulatora.
 10. Zadana prędkość podróżna. Gdy tempomat uwzględniający ruch drogowy jest dostępny, ale nie została ustawiona prędkość podróżna, numer jest wyświetlany w kolorze szarym (patrz Tempomat uwzględniający sytuację drogową).
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Należy zwracać uwagę na ważne ostrzeżenia, pokazywane na dole obszaru stanu pojazdu na ekranie dotykowym. Lekceważenie ich może spowodować poważne obrażenia ciała lub śmierć.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Mimo że na ekranie dotykowym jest wyświetlany ruch uliczny w otoczeniu, część pojazdów może nie zostać pokazana. Chcąc ocenić, czy w otoczeniu znajduje się jakiś pojazd (np. w martwym polu), nie wolno polegać na informacjach wyświetlanych na ekranie dotykowym. Kierowca powinien zawsze patrzeć w lusterka i przez ramię.