Sprawdzone sposoby postępowania przy niskiej temperaturze

Aby mieć pewność, że pojazd Model 3 będzie doskonale spełniać Twoje oczekiwania podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych, wykorzystaj sprawdzone sposoby postępowania przy niskiej temperaturze.

Przed jazdą

Nagromadzenie śniegu i lodu na pojeździe może sprawić, że ruchome elementy, takie jak klamki drzwi, szyby, lusterka i wycieraczki będą przymarzać. Przed wyjazdem warto nagrzać wnętrze kabiny i podgrzać akumulator. Pozwoli to uzyskać maksymalny zasięg i najwyższą wydajność. Można to zrobić na różne sposoby:

 • Dotknij opcji Planowanie, dostępnej na ekranie ładowania oraz na ekranie klimatyzacji, aby ustawić godzinę, na którą pojazd ma być gotowy do jazdy (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd).
 • W aplikacji mobilnej przejdź do opcji Klimatyzacja, aby ustawić temperaturę, która ma panować kabinie. W razie potrzeby podgrzewany jest także akumulator wysokiego napięcia.
 • Aby stopić śnieg, lód i szron na szybie przedniej, gnieździe ładowania, szybach bocznych i lusterkach, wybierz w aplikacji mobilnej Klimatyzacja > Odmróź pojazd. W razie potrzeby podgrzewany jest także akumulator wysokiego napięcia.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Firma Tesla zaleca włączanie ustawień klimatyzacji na 30–45 minut przed odjazdem (patrz Elementy sterujące klimatyzacji). Czas potrzebny na przygotowanie zależy od temperatury zewnętrznej i innych czynników. Aplikacja mobilna powiadomi Cię, kiedy temperatura pojazdu osiągnie zadany poziom.

Gniazdo ładowania

Jeżeli zatrzask gniazda ładowania zamarznie i kabel do ładowania zablokuje się w gnieździe, spróbuj odłączyć kabel ręcznie. Patrz Ręczne odłączanie kabla ładowania.

Przy bardzo niskiej temperaturze i silnym oblodzeniu zatrzask gniazda ładowania może przymarznąć. W takich warunkach pogodowych należy roztopić lód na zatrzasku gniazda ładowania, aby umożliwić podłączenie lub odłączenie kabla. W tym celu użyj opcji Odmroź pojazd w aplikacji mobilnej.

Można także zapobiec przymarznięciu zatrzasku gniazda ładowania, korzystając z ustawień Planowanie (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zamarznięcie zatrzasku gniazda ładowania może sprawić, że podłączony kabel do ładowania nie zostanie zamocowany. Jednakże nawet przy otwartym zatrzasku nadal będzie możliwe ładowanie akumulatora niskim prądem przemiennym.

Ładowanie

Gdy w celu dojechania do ładowarki używana jest funkcja planowania tras (jeśli jest dostępna), pojazd Model 3 wstępnie podgrzewa akumulator, aby w chwili dojechania do ładowarki miał optymalną temperaturę i był gotowy do ładowania. Skraca to czas ładowania. Patrz (patrz Planowanie trasy).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Tesla zaleca skorzystanie z funkcji planowania tras w celu wyznaczenia drogi do stacji ładowania przynajmniej 30–45 minut przed przyjazdem, aby zapewnić optymalną temperaturę akumulatora oraz odpowiednie warunki ładowania. Jeżeli stacja ładowania znajduje się bliżej niż 30–45 minut drogi, rozważ skorzystanie z funkcji przygotowania akumulatora przed jazdą (patrz Przed jazdą).
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
System termiczny może wytwarzać parę w pewnych warunkach; jeżeli pojazd jest wyposażony w pompę ciepła (aby sprawdzić, czy w pojeździe zamontowano pompę ciepła, wybierz kolejno Sterowanie > Oprogramowanie > Dodatkowe informacje o pojeździe). Na przykład podczas ładowania na stacji Supercharger w niskiej temperaturze z przodu pojazdu może wydobywać się bezwonna para. Jest to normalne zjawisko, które nie jest powodem do niepokoju.

Szyby

W aplikacji mobilnej przejdź do pozycji Klimatyzacja i wybierz pozycję Odmroź pojazd, co pomoże stopić śnieg, lód i szron na szybach z przodu i po bokach oraz lusterkach.

Model 3 automatycznie dokonuje niewielkich regulacji położenia szyb, aby ułatwić otwieranie drzwi przy niskiej temperaturze.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zawsze podłączaj się do zewnętrznego źródła zasilania niskie napięcie przed otwarciem drzwi, gdy samochód nie jest zasilany, aby uniknąć wybijania szyb.

Zaplanuj wizytę serwisową w aplikacji mobilnej, by firma Tesla mogła za symboliczną opłatą pokryć boczne i tylne szyby (ale nie przednią szybę) powłoką hydrofobową.

Drzwi

Nagromadzenie lodu może utrudnić otwieranie klamek drzwi w trudnych warunkach zimowych . W tej sytuacji możesz użyć aplikacji mobilnej, aby otworzyć drzwi kierowcy.
 1. W aplikacji mobilnej dotknij i przytrzymaj dowolny z czterech przycisków szybkiego sterowania i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dostosować szybkie sterowanie za pomocą funkcji Odblokuj drzwi
 2. Kiedy znajdziesz się w pobliżu samochodu, wybierz opcję Odblokuj drzwi w celu otwarcia drzwi kierowcy.

Usuwanie lodu z klamek

W srogich warunkach zimowych nagromadzenie się lodu na klamce może uniemożliwić otworzenie drzwi. Proces uwalniania klamki drzwiowej pojazdu Model 3 różni się nieco od innych, mających na celu usunięcie nagromadzonego lodu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zapobiegawcze nałożenie środka WD-40 na sworznie klamek może pomóc zapobiec tworzeniu się lodu wewnątrz klamki.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie należy próbować używać narzędzi ani nadmiernej siły, aby uwolnić klamkę drzwiową od nagromadzonego lodu.

Jeśli klamki drzwiowe Twojego pojazdu są w kolorze czarnym: Aby usunąć lód z klamki, należy wykonać następujące czynności:

Animacja poniższej procedury.
 1. Mocno nacisnąć najbardziej wysuniętą do przodu część klamki. Poruszy się ona lekko do środka, co ułatwi rozkruszenie lodu.
  Strzałka wskazująca przód klamki drzwi.
 2. Nacisnąć najbardziej wysuniętą do tyłu część klamki, aby podjąć próbę otwarcia drzwi w normalny sposób.
 3. Po odblokowaniu klamki należy ją odchylić i schować kilkakrotnie, aby usunąć nagromadzony lód. Przed wejściem do pojazdu upewnić się, że klamka jest całkowicie wciśnięta (wsunięta). Przed odjazdem sprawdzić, czy drzwi są całkowicie zamknięte.

Jeśli klamki drzwiowe Twojego pojazdu są w kolorze srebrnym: Można je oczyścić z lodu i rozruszać, uderzając w nie kilka razy spodnią częścią zaciśniętej pięści. Aby usunąć lód z klamki, należy wykonać następujące czynności:

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Przed rozpoczęciem usuwania lodu należy zdjąć biżuterię lub inne obiekty, które mogłyby uszkodzić lakier. Nie wolno używać narzędzi ani nadmiernej siły.
Animacja poniższej procedury.
 1. Mocno nacisnąć najbardziej wysuniętą do tyłu część klamki, aby podjąć próbę otwarcia drzwi.
 2. Wykonując ruchy po okręgu wokół krawędzi klamki, mocno uderzać spodem pięści w klamkę, aby rozkruszyć i usunąć nagromadzony lód.
 3. Kierując się w stronę najbardziej wysuniętej do tyłu szerokiej części klamki, mocno uderzać spodem pięści w klamkę. W razie potrzeby zwiększyć częstotliwość uderzeń i powtórzyć kroki 1–3, aż cały lód zostanie usunięty i będzie można otworzyć drzwi.
  Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
  UWAGA
  Drzwi nie wolno uderzać z siłą, która mogłaby spowodować wgniecenie; siła powinna być podobna do siły używanej do pukania do drzwi sąsiada.
 4. Po odblokowaniu klamki należy ją odchylić i schować kilkakrotnie, aby usunąć nagromadzony lód. Przed wejściem do pojazdu upewnić się, że klamka jest całkowicie wciśnięta (wsunięta). Przed odjazdem sprawdzić, czy drzwi są całkowicie zamknięte.

Lusterka

Jeżeli spodziewasz się, że podczas parkowania dojdzie do nagromadzenia lodu, wyłącz funkcję Automatyczne składanie lusterek. Dotknij opcji Sterowanie > Automatyczne składanie. Lód może uniemożliwić składanie i rozkładanie lusterek bocznych.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ogrzewanie lusterek bocznych włącza się stosownie do potrzeb podczas przygotowywania pojazdu lub po włączeniu ogrzewania tylnej szyby.

Wycieraczki

Jeżeli w chwili parkowania pojazdu można spodziewać się śniegu lub oblodzenia, dotknij pozycji Sterowanie > Serwis > Tryb serwisowy wycieraczek. Spowoduje to uniesienie wycieraczek na przedniej szybie, aby mogły zostać odmrożone po włączeniu ogrzewania przedniej szyby (patrz Wycieraczki i spryskiwacze). Można również włączyć odmrażacze wycieraczek (zależnie od wyposażenia). Patrz Elementy sterujące klimatyzacji.

Opony i łańcuchy na koła

Opony zimowe pozwalają uzyskać lepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Opony zimowe można kupić w sklepie Tesla (patrz Opony na różne pory roku).

Łańcuchy zapewniają poprawę przyczepności pojazdu w trakcie poruszania się po śniegu i lodzie. Należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i sprawdzić, czy w okresie zimy łańcuchy są zalecane lub wymagane. Patrz Korzystanie z łańcuchów na koła, aby uzyskać więcej informacji.

Ciśnienie opon w pojeździe spada przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Jeżeli pojawia się kontrolka systemu TPMS, napompuj opony przed rozpoczęciem jazdy. Ciśnienie w oponach ulega obniżeniu o 1 psi na każde 6°C spadku temperatury zewnętrznej (patrz Obsługa i konserwacja opon). Odpowiednie ciśnienie opon pozwala zabezpieczyć je przed wybojami i zwiększyć zasięg.

Podczas jazdy

Przy niskiej temperaturze potrzeba więcej energii do jazdy, ogrzewania kabiny i akumulatora, przez co może wzrosnąć zużycie energii. Aby ograniczyć zużycie energii, postępuj zgodnie z tymi sugestiami:

 • Włącz ogrzewanie siedzeń, aby utrzymywać ciepło. Ogrzewanie siedzeń zużywa mniej energii niż układ ogrzewania kabiny. Zużycie energii spadnie, jeśli obniżysz temperaturę w kabinie i włączysz ogrzewanie siedzeń (patrz Elementy sterujące klimatyzacji).
 • Jedź wolniej, unikając częstego i gwałtownego przyspieszania.

Hamowanie regeneracyjne

Pojazd może ograniczyć możliwość hamowania regeneracyjnego, gdy temperatura akumulatora jest zbyt niska. W trakcie jazdy akumulator nagrzewa się i skuteczność hamowania regeneracyjnego rośnie (patrz Hamowanie regeneracyjne).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Aby uniknąć obniżenia wydajności funkcji hamowania regeneracyjnego, należy odpowiednio przygotować pojazd lub użyć funkcji Planowanie do przygotowania pojazdu Model 3 przed zaplanowanym wyjazdem (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd).
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Po założeniu opon zimowych skuteczność hamowania regeneracyjnego może się tymczasowo obniżyć, ale po krótkim czasie Model 3 przeprowadzi ponowną kalibrację w celu przywrócenia odpowiedniej skuteczności. Wybierz kolejno Serwis > Koła i opony > Opony, aby wybrać opony zimowe i przyspieszyć proces.

Zimny akumulator

Niebieska ikona płatka śniegu.
Niebieska ikona płatka śniegu na ekranie dotykowym oznacza, że z powodu niskiej temperatury akumulatora część zmagazynowanej w nim energii może być niedostępna. Ta część energii jest ukazana na mierniku akumulatora kolorem niebieskim. Hamowanie regeneracyjne, przyspieszenie i tempo ładowania mogą być ograniczone. Ikona płatka śniegu znika, gdy akumulator osiągnie wystarczającą temperaturę.

Po zakończeniu jazdy

Gdy nie używasz pojazdu Model 3, podłączaj go do źródła zasilania. Dzięki temu energia potrzebna do utrzymania temperatury akumulatora nie będzie pobierana z samego akumulatora, tylko z układu ładowania (patrz Informacje dotyczące akumulatora wysokiego napięcia).

Zaplanowany wyjazd

Po zaparkowaniu podłącz pojazd Model 3 i użyj ustawień funkcji Planowanie, dostępnej na ekranie ładowania oraz na ekranie klimatyzacji, aby określić ramy czasowe przygotowania pojazdu Model 3 (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd). Funkcji Planowanie możesz także użyć, aby zapobiec przymarzaniu zatrzasku gniazda ładowania. System pojazdu sam zdecyduje, w którym momencie najlepiej rozpocząć ładowanie, aby odbywało się ono poza godzinami szczytu, a kabina i akumulator były podgrzane w wyznaczonym czasie.

Przechowywanie

Jeśli zamierzasz pozostawić pojazd Model 3 zaparkowany na dłuższy czas, podłącz go do ładowarki, by utrzymywać akumulator w optymalnej temperaturze i zapobiec normalnej utracie zasięgu. Po podłączeniu do źródła zasilania pojazd może pozostawać zaparkowany przez dowolny czas.

Nieużywany pojazd Model 3 przechodzi do trybu uśpienia, aby zaoszczędzić energię. Każde sprawdzenie stanu pojazdu za pomocą aplikacji mobilnej powoduje jego obudzenie i rozpoczęcie normalnego zużycia energii, więc postaraj się nie sprawdzać stanu zbyt często.