Tryb jazdy na torze

Tryb jazdy na torze dostępny jest wyłącznie w pojazdach Model 3 w wersji Performance. Został on zaprojektowany w celu zmiany charakterystyki działania systemów kontroli stabilności i trakcji, hamowania regeneracyjnego oraz chłodzenia w taki sposób, by zapewnić lepsze osiągi i prowadzenie podczas jazdy na torach wyścigowych. Dzięki inteligentnemu wykorzystaniu silników i hamulców regeneracyjnych oraz tradycyjnych tryb jazdy na torze poprawia zachowanie pojazdu w zakrętach. Po włączeniu podczas agresywnej jazdy i po jej zakończeniu układ chłodzenia pracuje z podwyższoną mocą, aby zwiększone wydzielanie ciepła nie spowodowało uszkodzenia podzespołów pojazdu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Tryb jazdy na torze został zaprojektowany i skalibrowany dla pojazdów Model 3 w wersji Performance, wyposażonych w hamulce i opony o podwyższonych parametrach. Pojazdy bez hamulców i opon o podwyższonych parametrach mogą mieć relatywnie niższe osiągi i zmniejszoną wytrzymałość.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Tryb jazdy na torze jest przeznaczony wyłącznie do jazdy po torze wyścigowym. Kierowca ma obowiązek prowadzić pojazd bezpiecznie i nie powodować zagrożenia dla innych.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Tryb jazdy na torze powinien być używany wyłącznie przez doświadczonych kierowców wyścigowych na znanych im torach. Nie wolno używać na drogach publicznych. Kierowca ma obowiązek zawsze zachować panowanie nad pojazdem, także na torze. Ponieważ zachowanie pojazdu (w tym kontrola trakcji i stabilności) różni się podczas korzystania z trybu jazdy na torze, należy zawsze zachować ostrożność.

Korzystanie z trybu jazdy na torze

Po włączeniu pojazdu Model 3 tryb jazdy na torze jest zawsze wyłączony. Aby włączyć tryb jazdy na torze podczas aktualnej jazdy, należy włączyć położenie postojowe i wykonać następujące kroki:

 1. Wybierz opcje Sterowanie > Dynamika > Tryb jazdy na torze.

  Po włączeniu tej funkcji, na ekranie dotykowym nad prędkością jazdy wyświetlany jest napis TOR, a na mapie pojawia się wyskakujące okno trybu jazdy na torze. W sekcji stanu pojazdu na ekranie dotykowym wyświetlany jest kolorowy obraz pojazdu Model 3, który dostarcza ważnych i czytelnych informacji o stanie akumulatora, silników, opon i hamulców. Patrz Monitorowanie stanu pojazdu.

 2. W razie potrzeby, należy dostosować ustawienia trybu jazdy na torze, dotykając przycisku Ustawienia trybu jazdy na torze w oknie wyskakującym trybu jazdy na torze (patrz Dostosowywanie trybu jazdy na torze). Dostęp do ustawień trybu jazdy na torze można również uzyskać, dotykając przycisku Sterowanie > Dynamika a następnie dotykając przycisku Dostosuj, znajdującego się obok ustawienia trybu jazdy na torze.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Jeśli wskaźniki mają kolor żółty lub czerwony, w celu zapewnienia optymalnej wydajności odczekaj, aż temperatura akumulatora i silnika obniży się.
 3. W przypadku chęci skorzystania z miernika okrążeń, należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby upuścić pinezkę na mapie w celu określenia miejsca rozpoczęcia i zakończenia okrążenia. Następnie należy nacisnąć przycisk START na mierniku okrążeń, aby rozpocząć sesję jazdy. Po uruchomieniu, miernik okrążeń zaczyna odliczać, gdy pojazd Model 3 przejeżdża obok miejsca rozpoczęcia/kończenia okrążenia oznaczonego pinezką. Patrz Korzystanie z miernika okrążeń.
 4. Zmień bieg i RUSZAJ!

  Jeśli uruchomiono miernik okrążeń, za każdym razem, gdy pojazd minie miejsce rozpoczęcia/zakończenia, miernik zostanie zresetowany na następne okrążenie. Patrz Korzystanie z miernika okrążeń.

  Można również wyświetlić akcelerometr w czasie rzeczywistym (miernik przyspieszenia), przesuwając sekcję Karty na ekranie dotykowym. Patrz Miernik przyspieszenia.

  Podczas aktywacji trybu jazdy na torze:

  • Funkcje Autopilota są niedostępne.
  • Ustawienie opcji Ruszanie na śliskim podłożu jest ignorowane.
  • Zużycie energii wzrasta.
  • Funkcje rozrywki są niedostępne.

  Użyj ustawienia ekranu dotykowego, aby w każdej chwili wyłączyć tryb jazdy na torze. Wyłączenie pojazdu Model 3 wyłącza również tryb jazdy na torze (choć może on nadal być wyświetlany na ekranie dotykowym, jeśli trwa jeszcze chłodzenie po jeździe). Gdy tryb jazdy na torze jest wyłączony, wszystkie ustawienia wracają do poprzedniego stanu, a wszystkie funkcje do normalnego stanu pracy.

  Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
  UWAGA
  Gdy włączony jest tryb jazdy na torze, funkcje asystenta kierowcy są automatycznie wyłączane. Kierowca ma zawsze obowiązek prowadzić bezpiecznie i zachować panowanie nad pojazdem. Po wyłączeniu trybu jazdy na torze funkcje asystenta kierowcy automatycznie włączają się ponownie.

Dostosowywanie trybu jazdy na torze

Aby dostosować tryb jazdy na torze, należy dotknąć przycisku Ustawienia trybu jazdy na torze w oknie wyskakującym trybu jazdy na torze, które pojawia się na mapie po włączeniu trybu jazdy na torze. Dostęp do ustawień trybu jazdy na torze można również uzyskać, dotykając przycisku Sterowanie > Dynamika a następnie dotykając przycisku Dostosuj, znajdującego się obok ustawienia trybu jazdy na torze. Wybierz istniejące ustawienie trybu jazdy na torze z listy wstępnie zdefiniowanych profili dostarczonych przez firmę Tesla. Można też utworzyć nowy profil ustawień, dotykając przycisku Nowe ustawienia, wprowadzając nazwę profilu ustawień, a następnie dostosowując te ustawienia do swoich preferencji lub scenariusza jazdy albo dostosowując je do konkretnego toru:

 • Balans pojazdu — przeciągnij suwak, aby ustawić balans pojazdu Model 3 podczas pokonywania zakrętów. Jeśli pojazd Model 3 prowadzi się zbyt luźno, można wybrać podsterowną konfigurację przedniej osi. Trudno przeprowadzić pojazd przez zakręt? Można wypróbować zmianę konfiguracji tylnej osi, aby wymusić łatwiejsze skręcanie. Można wybrać dowolną wartość, w krokach co 5%, w zakresie od 100/0 (w przypadku ustawienia 100% dla osi przedniej wykorzystywanego do podsterowności) do 0/100 (w przypadku ustawienia 100% dla osi tylnej używanego do nadsterowności).
 • Wspomaganie stabilności — funkcja pozwala wybrać poziom, na jakim systemy kontroli stabilności pomagają sterować pojazdem. Wspomaganie stabilności modyfikuje moment obrotowy silnika i selektywnie uruchamia hamulce każdego koła, aby zwiększyć stabilność pojazdu i ułatwić kierowcy zachowanie kontroli.
  Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
  Ostrzeżenie
  Po skonfigurowaniu ustawień funkcji Wspomaganie stabilności należy zachować ostrożność podczas jazdy. W razie utraty kontroli nad Model 3 interwencja układu stabilizacji toru jazdy będzie mniejsza, a pojazd może się nie ustabilizować. Funkcji mogą używać tylko kierowcy mający doświadczenie z jazdą poza granicą utraty przyczepności.
  • Zmniejszone: zapewnia maksymalną moc układu kontroli stabilności w trybie jazdy po torze. Wspomaganie stabilności jest mniejsze w porównaniu do tryb jazdy po drodze.
  • Minimalne: zmniejsza moc układu kontroli stabilności do minimum.
  • Wył.: wspomaganie w razie nadsterowności jest całkowicie wyłączone, a kontrola trakcji ograniczona, aby umożliwić buksowanie kół.
 • Hamowanie regeneracyjne — przeciągnij suwak, aby wybrać poziom dostępnego hamowania regeneracyjnego. Można wybrać dowolną wartość, w krokach co 5%, od 0 do 100%. Firma Tesla zaleca ustawienie 100%, aby zapobiec przegrzewaniu hamulców.
 • Chłodzenie po jeździe — funkcję należy włączyć, jeśli układy chłodzenia mają kontynuować chłodzenie elementów pojazdu nawet po opuszczeniu pojazdu. Chłodzenie zatrzymuje się automatycznie, gdy komponenty są wystarczająco chłodne lub gdy pojazd Model 3 zostanie wyłączony i włączony ponownie. Funkcja Chłodzenie po jeździe jest przydatna w przypadku chęci szybkiego schłodzenia komponentów pomiędzy sesjami jazdy. Jeśli funkcja Chłodzenie po jeździe jest wyłączona (OFF), komponenty w końcu się ochłodzą, choć potrwa to dłużej.
 • Zapisz nagrania z okrążeń — funkcję należy włączyć, jeśli chcesz zapisać nagrania wideo i dane na dysku flash USB podczas korzystania z miernika okrążeń. Dysk flash USB musi być skonfigurowany i włożony zgodnie z opisem (patrz Wymagania dotyczące dysku USB w zakresie nagrywania filmów). Dysk flash USB powinien zawierać folder o nazwie TeslaTrackMode. Po włączeniu Trybu jazdy na torze zapisywane są nagrania wideo i powiązane dane z każdego okrążenia. Tryb jazdy na torze przechowuje również dane o stanie pojazdu i dane telemetryczne wraz ze szczegółami dotyczącymi pozycji pojazdu, jego prędkości, przyspieszenia, użycia pedału gazu itp. Następnie można przeglądać nagrania wideo i przeanalizować te dane, zapisane jako plik .CSV na dysku flash USB, aby określić, gdzie stracono lub zyskano czas.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  W części pojazdów wyprodukowanych w przybliżeniu po 1 listopada 2021 r. porty USB w konsoli środkowej mogą umożliwiać tylko ładowanie urządzeń. Do innych funkcji należy używać portu USB, który znajduje się w schowku podręcznym.

Tryb jazdy na torze pozwala na zapisanie do 20 profili ustawień. Aby usunąć wybrany profil, dotknij przycisku Usuń na dole ekranu ustawień.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Nie można zmienić ani usunąć predefiniowanego profilu dostarczonego przez firmę Tesla.

Korzystanie z miernika okrążeń

Po włączeniu trybu jazdy na torze, na mapie pojawi się miernik okrążeń. Należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby umieścić na mapie pinezkę oznaczającą miejsce rozpoczęcia/zakończenia okrążenia. Po umieszczeniu pinezek należy nacisnąć przycisk START, aby rozpocząć sesję jazdy (po okrążeniach). Gdy Model 3 przejeżdża przez miejsce rozpoczęcia/zakończenia okrążenia, miernik okrążeń automatycznie rozpoczyna pomiar czasu okrążenia i resetuje się przy każdym przejechaniu przez miejsce rozpoczęcia/zakończenia okrążenia, a w trakcie jazdy pokazuje różnicę w czasie rzeczywistym między osiągami podczas obecnego okrążenia i najszybszego okrążenia w tej sesji jazdy. Mapa oznacza tor na niebiesko.

Po zakończeniu każdego okrążenia miernik okrążeń wyświetla czas jego trwania. Funkcja ta wyświetla również czasy związane z poprzednimi i najlepszymi okrążeniami w sesji jazdy.

Jeśli funkcja Zapisz nagrania z okrążeń jest włączona (patrz Dostosowywanie trybu jazdy na torze), a do przedniego portu USB włożony jest odpowiednio sformatowany dysk flash USB, tryb jazdy na torze zapisuje nagranie wideo z sesji jazdy (zarejestrowane za pomocą przednich kamer) wraz z plikiem .CSV, który zawiera szczegółowe informacje o okrążeniu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Aby zatrzymać zegar na koniec sesji jazdy, należy dotknąć przycisku STOP w oknie wyskakującego okienka miernika okrążeń.

Monitorowanie stanu pojazdu

Stan pojazdu Model 3 można łatwo monitorować podczas korzystania z trybu jazdy na torze, spoglądając na obszar stanu pojazdu na ekranie dotykowym. Kolory wskazują stan poszczególnych komponentów, co pozwala na określenie aktualnego stanu pracy i podjęcie odpowiednich decyzji. Komponenty są wyświetlane na zielono podczas pracy w ich idealnym zakresie temperatur. Kolory zmieniają się w następujący sposób:

 • Akumulator jest niebieski, gdy jest zimny, a czerwony, gdy jest gorący.
 • Hamulec ma kolor niebieski, gdy jest zimny, a czerwony, gdy jest gorący (wczesne ostrzeżenie o przegrzaniu hamulców).
 • Silnik ma kolor niebieski, gdy jest zimny, a czerwony, gdy jest gorący.
 • Dynamiczne odczyty ciśnienia w oponach wyświetlane są na ekranie dotykowym. Opona ma kolor niebieski, gdy nie jest w pełni wykorzystywana, a czerwony, gdy szczytowa przyczepność jest przekroczona.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Jeśli pokazywany element ma kolor czerwony, konieczne może być przerwanie jazdy i odczekanie, aż ostygnie.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Kierowca jest odpowiedzialny za wszelkie uszkodzenia pojazdu lub obrażenia ciała spowodowane korzystaniem z trybu jazdy na torze. Gwarancja pojazdu nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych nadmierną eksploatacją części pojazdu. Nie obejmuje również wyścigów, jazdy terenowej ani jazdy w zawodach.

Miernik przyspieszenia

W trybie jazdy na torze na ekranie dotykowym widoczne są wskazania miernika przyspieszenia w czasie rzeczywistym. Miernik przyspieszenia wyświetla graficznie szczytowe wartości boczne, przyspieszenia i hamowania w formie kołowego miernika. Historia jazdy przedstawiona jest w obszarze zacienionym. Miernik przyspieszenia resetuje się na początku każdej sesji jazdy.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Kartę miernika przyspieszenia można przesunąć, aby wyświetlić inną kartę. Miernik przyspieszenia jest jednak wyświetlany jako karta domyślna za każdym razem po włączeniu trybu jazdy na torze.