Światła

Sterowanie światłami

Aby sterować światłami, wybierz opcję Sterowanie > Światła.

Oprócz świateł którymi można sterować za pomocą ekranu dotykowego, pojazd Model S jest wyposażony w poprawiające wygodę użytkowania oświetlenie, które włącza się i wyłącza zależnie od działań użytkownika. Przykładowo światła wewnętrzne, światła obrysowe, światła tylne, oświetlenie klamek oraz oświetlenie podłoża włączają się przy odblokowaniu pojazdu Model S, otwarciu drzwi i włączeniu położenia postojowego. Wszystkie te światła wyłączają się automatycznie po upływie lub dwóch oraz po przełączeniu trybu jazdy lub zablokowaniu pojazdu Model S.

Światła zewnętrzne

Światła zewnętrzne (reflektory, światła tylne, światła obrysowe, światła postojowe i oświetlenie tablicy rejestracyjnej) działają zawsze w trybie Auto po każdym włączeniu pojazdu Model S. Ustawienie to można zmienić, ale podczas kolejnej jazdy światła zawsze powracają do ustawienia Auto.

Dotknij jednej z tych opcji, aby zmienić i zachować ustawienie świateł zewnętrznych do czasu ponownej regulacji lub następnej jazdy:

WYŁ.
Wyłączają się światła zewnętrzne. Podczas jazdy światła do jazdy dziennej mogą pozostać włączone, zgodnie z przepisami obowiązującymi w różnych regionach rynku.
Dwie ikony świateł
Włączają się światła postojowe, światła obrysowe, światła tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej.
Czarna ikona reflektora z wiązkami światła skierowanymi w dół
Włączają się światła mijania, światła obrysowe, światła postojowe, światła tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Po włączeniu reflektory automatycznie dostosowują wiązkę światła do prędkości jazdy i kąta skrętu, aby zapewnić jak najlepszą widoczność. Podczas jazdy z niską prędkością, gdy włączone są światła mijania, reflektory intensywniej oświetlają obszar z boku pojazdu, aby zapewnić lepsze oświetlenie pieszych i krawężników oraz lepszą widoczność podczas skręcania na skrzyżowaniach, wjeżdżania na podjazdy i zawracania.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
W warunkach słabej widoczności (na przykład, gdy jest ciemno, występuje mgła, zaśnieżenie lub droga jest mokra itp.) upewnij się, że reflektory i światła tylne są włączone. Gdy światła do jazdy dziennej są włączone, tylne światła są wyłączone. Zlekceważenie tej czynności może spowodować szkody lub poważne obrażenia ciała.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W celu przestrzegania lokalnych przepisów ruchu drogowego przy przejeżdżaniu z regionu ruchu lewostronnego do regionu ruchu prawostronnego i odwrotnie, reflektory powinny zostać wyregulowane. W przypadku planowania podróży do regionu, który wymaga regulacji reflektorów, należy umówić się na spotkanie serwisowe za pomocą aplikacji mobilnej.

Światła przeciwmgielne

Ta opcja pozwala włączać i wyłączać światła przeciwmgielne (zależnie od wyposażenia). Światła przeciwmgielne działają tylko, gdy są włączone światła mijania. W przypadku wyłączenia reflektorów światła przeciwmgielne także są wyłączane.

Pomarańczowe półkole z wybiegającymi od niego trzema poziomymi liniami oraz pionowa falista linia
Włączenie tylnych świateł przeciwmgielnych (zależnie od wyposażenia) jest zawsze sygnalizowane przez wskaźnik wyświetlany na desce rozdzielczej.
Zielone półkole z wybiegającymi od niego trzema nachylonymi liniami oraz pionowa falista linia
Włączenie opcjonalnych przednich świateł przeciwmgielnych jest zawsze sygnalizowane przez wskaźnik wyświetlany na desce rozdzielczej.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Nie wszystkie pojazdy są wyposażone w przednie i/lub tylne światła przeciwmgielne — zależy to od rynku i opcji wyposażenia.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Wersje przeznaczone na niektóre rynki nie posiadają wskaźnika przednich świateł przeciwmgielnych. Światła te działają w połączeniu z reflektorami przednimi i można je włączyć, tylko gdy są włączone światła mijania.

Światło górne

Wewnętrzne lampki sufitowe (do czytania) można włączać i wyłączać. W trybie Auto wszystkie wewnętrzne światła górne włączają się w chwili odblokowania zamków pojazdu Model S, otwarcia drzwi przy wysiadaniu lub włączenia położenia postojowego.

Każde światło górne można ponadto włączyć i wyłączyć niezależnie przez dotknięcie klosza. Światło górne wyłącza się, gdy pojazd Model S zostanie wyłączony. Jeżeli w chwili ręcznego włączenia światła pojazd Model S był wyłączony, światło wyłączy się po 60 minutach.

Reflektory po wyjściu

Kiedy zatrzymasz się i zaparkujesz Model S w warunkach słabego oświetlenia, światła zewnętrzne pozostaną tymczasowo włączone. Światła wyłączą się automatycznie po upływie jednej minuty lub po zablokowaniu Model S, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zablokowanie pojazdu Model S przy użyciu aplikacji mobilnej Tesla lub kluczyka zdalnego sterowania powoduje natychmiastowe wyłączenie reflektorów. Jeśli jednak pojazd zablokuje się z powodu uruchomienia się blokady drzwi po odejściu (patrz Blokada po odejściu), reflektory automatycznie wyłączą się po upływie jednej minuty.

To ustawienie można włączać i wyłączać, dotykając opcji Sterowanie > Światła > Reflektory po wyjściu. Gdy opcja Reflektory po wyjściu jest wyłączona, reflektory wyłączają się natychmiast po włączeniu przełożenia parkowania i otwarciu dowolnych drzwi.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W pojeździe Model S wzdłuż krawędzi reflektorów rozmieszczone są lampki określane jako „światła akcentowe”. Włączają się one automatycznie po włączeniu zasilania pojazdu Model S i włączeniu trybu jazdy.

Światła drogowe

Aby włączyć światła drogowe i pozostawić je włączone, pchnij dźwignię kierunkowskazów. Aby anulować, pociągnij dźwignię.

Aby błysnąć światłami drogowymi, pociągnij dźwignię.

Dźwignia świateł drogowych ze strzałkami skierowanymi do wewnątrz i na zewnątrz

Światła drogowe mogą automatycznie przełączać się na światła mijania, gdy przed pojazdem Model S zostanie wykryte światło (np. światła samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka). Aby włączyć lub wyłączyć tę funkcję, dotknij pozycji Sterowanie > Automatyczne światła drogowe lub Sterowanie > Światła > Automatyczne światła drogowe.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Wybrane ustawienie będzie obowiązywać, dopóki nie zostanie ręcznie zmienione.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Opcja Automatyczne światła drogowe jest dostępna tylko w pojazdach wyposażonych w podzespoły systemu Autopilota.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Automatyczne światła drogowe są automatycznie włączone po uaktywnieniu funkcji automatycznego kierowania.

W sytuacjach, gdy światła drogowe zostały wyłączone, ponieważ opcja Automatyczne światła drogowe jest włączona, a przed Model S wykryte zostały światła innego pojazdu, można tymczasowo włączyć światła drogowe, pociągając dźwignię maksymalnie do siebie.

Na desce rozdzielczej wyświetlane są następujące kontrolki informujące o stanie reflektorów:

Zielony, okrągły kształt z wybiegającymi z niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła mijania są włączone.
Niebieski, okrągły kształt z wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła drogowe są włączone. Zapala się, gdy światła drogowe są włączone, ale ustawienie Automatyczne światła drogowe jest wyłączone, lub gdy ustawienie Automatyczne światła drogowe jest włączone, ale funkcja jest tymczasowo niedostępna.
Niebieski, okrągły kształt z literą „A” i wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła drogowe są obecnie włączone, a funkcja Automatyczne światła drogowe jest gotowa do wyłączenia świateł drogowych w przypadku wykrycia świateł z przodu Model S.
Szary, okrągły kształt z literą „A” i wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła drogowe są tymczasowo wyłączone, ponieważ działa funkcja Automatyczne światła drogowe, a przed pojazdem Model S wykryto światła. Gdy światła przestaną być wykrywane, światła drogowe włączają się automatycznie.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Automatyczne światła drogowe to jedynie funkcja zapewniająca wygodę i podlegająca ograniczeniom. Obowiązkiem kierowcy jest upewnienie się, że reflektory są zawsze odpowiednio dostosowane do warunków pogodowych i warunków jazdy.

System reflektorów adaptacyjnych (AFS)

Jeżeli pojazd jest wyposażony w system AFS, sposób świecenia reflektorów jest regulowany automatycznie, aby zapewnić kierowcy optymalna widoczność. System wyznacza optymalne położenie reflektorów na podstawie warunków jazdy, mierząc prędkości jazdy, kąt obrotu kierownicy oraz kąt obrotu pojazdu wokół jego osi wzdłużnej. System ten może przykładowo poprawić widoczność podczas nocnej jazdy po krętych dogach, kierując wiązkę światła w kierunku łuku. Podczas jazdy z mniejszą prędkością i włączonymi światłami mijania system AFS poprawia doświetlenie poboczy, aby zapewnić lepszą widoczność pieszych i krawężników, a także poprawić widoczność podczas skręcania na nieoświetlonych skrzyżowaniach, skręcania na podjazd i zawracania.

System AFS działa zawsze, gdy są włączone reflektory. Reflektory adaptacyjne nie włączają się, gdy pojazd Model S nie porusza się lub jedzie na wstecznym biegu. Zapobiega to przypadkowemu oślepianiu innych kierowców.

Pomarańczowy, okrągły kształt z wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
W przypadku usterki systemu AFS na desce rozdzielczej jest wyświetlane odpowiednie ostrzeżenie. Skontaktuj się z centrum serwisowym firmy Tesla.

Kierunkowskazy

Przed skrętem w prawo przesuń dźwignię kierunkowskazów do góry, natomiast przed skrętem w lewo przesuń ją w dół. W zależności od tego, jak daleko zostanie przesunięta dźwignia, kierunkowskazy migają trzy razy i wyłączają się lub migają ciągle. Aby włączyć sekwencję trzech błyśnięć, pchnij delikatnie dźwignię w górę lub w dół. Aby włączyć stały sygnał, pchnij dźwignię do końca w górę lub w dół.

Dźwignia świateł drogowych ze strzałkami skierowanymi do góry i w dół

Kierunkowskazy są wyłączane przez ruch kierownica lub przez ustawienie dźwigni w środkowym położeniu.

Zielona strzałka skierowana w lewo
Kiedy włączony jest kierunkowskaz, na desce rozdzielczej zapala się odpowiednia kontrolka i słychać tykający odgłos.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Podczas aktywnego korzystania z tempomatu uwzględniającego sytuację drogową (zależnie od wyposażenia), włączenie kierunkowskazu może spowodować przyspieszenie przez Model S w określonych sytuacjach (patrz Przyspieszenie przy wyprzedzaniu).
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Podczas aktywnego korzystania z funkcji automatycznego kierowania (zależnie od wyposażenia), włączenie kierunkowskazu może spowodować zmianę pasa ruchu przez Model S (patrz Auto Lane Change).

Światła awaryjne

Aby włączyć światła awaryjne, należy nacisnąć umieszczony z boku ekranu dotykowego przycisk, który znajduje się najbliżej kierownica. Zaczną migać wszystkie kierunkowskazy. Kolejne naciśnięcie wyłączy światła awaryjne.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Światła awaryjne działają także wtedy, gdy w pobliżu pojazdu nie ma kluczyka.

Skraplanie się pary wodnej na przednich lub tylnych światłach

Ze względu na zmiany pogody, poziom wilgotności lub niedawny kontakt z wodą (np. myjnia samochodowa), w reflektorze przednim lub tylnym pojazdu może czasami gromadzić się skroplona para wodna. To normalne — w miarę ocieplania się pogody i spadku wilgotności zaparowanie często znika samoczynnie. Jeśli zauważysz, że w soczewkach zewnętrznych gromadzi się woda lub że zaparowanie wpływa na widoczność świateł zewnętrznych, skontaktuj się z serwisem Tesli.