Obsługa i konserwacja opon

Wyświetlanie wartości ciśnienia w oponach

Wartości ciśnienia w oponach można zobaczyć na desce rozdzielczej, używając przycisku po prawej lub lewej stronie kierownica, aby wyświetlić Car Status (patrz Korzystanie z przycisków po lewej stronie kierownicy lub Korzystanie z przycisków po prawej stronie kierownicy). Ciśnienie w każdej oponie jest pokazywane na wizualizacji Twojego pojazdu wraz z informacją o czasie ostatniego pomiaru ciśnienia w oponach. Za pomocą opcji Sterowanie > Wyświetlacz > Ciśnienie opon można wybrać, czy ciśnienie ma być podawane w barach, czy w psi.

Ciśnienie w oponach można również sprawdzać w aplikacji mobilnej Tesla.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Może zajść potrzeba przejechania samochodem krótkiego odcinka, zanim wizualizacja pokaże wartości ciśnień w oponach.

Utrzymywanie ciśnienia w oponach

Opony należy utrzymywać w stanie napompowanym do ciśnień podanych na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information), nawet jeżeli umieszczona tam wartość różni się od ciśnienia nadrukowanego na samej oponie lub podanego w poniższej tabeli. Etykieta informacyjna dotycząca opon i obciążeń znajduje się na środkowym słupku drzwi i jest widoczna, drzwi kierowcy są otwarte.

Etykieta na środkowym słupku
Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
Kontrolka Ciśnienie opon na desce rozdzielczej ostrzega, że ciśnienie w co najmniej jednej oponie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie.

Kontrolka Ciśnienie opon nie wyłącza się automatycznie po dostosowaniu ciśnienia w oponach. Po uzyskaniu zalecanego ciśnienia w oponach pojazd musi przez krótki czas jechać z prędkością 25 km/h, aby mógł włączyć się system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS, który wyłącza kontrolkę Tire Pressure.

Jeżeli po włączeniu pojazdu Model S kontrolka miga przez minutę, oznacza to wykrycie usterki systemu TPMS (patrz Awaria systemu TPMS).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ciśnienie opon w pojeździe spada przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Jeżeli pojawia się kontrolka systemu TPMS, napompuj opony przed rozpoczęciem jazdy. Ciśnienie w oponach ulega obniżeniu o 1 psi na każde 6°C spadku temperatury zewnętrznej. Odpowiednie ciśnienie opon pozwala zabezpieczyć je przed wybojami i zwiększyć zasięg.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Zbyt niskie ciśnienie jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia opon. Może ono także powodować ich przegrzewanie, a tym samym skutkować poważnymi pęknięciami, rozklejaniem się bieżnika lub wybuchem opony, co prowadzi do nagłej utraty panowania nad pojazdem i zwiększonego ryzyka obrażeń. Zbyt niskie ciśnienie zmniejsza także zasięg jazdy pojazdu i trwałość bieżnika opon.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Ciśnienie sprawdza się na zimnych oponach za pomocą odpowiedniego manometru. Ciśnienie w oponie zmienia się na skutek temperatury już po przejechaniu ok. 1,6 km. Wpływ na ciśnienie w oponach może mieć również upał i bezpośrednie światło słoneczne. W razie potrzeby sprawdzenia ciśnienia w ciepłych oponach należy spodziewać się wyższych ciśnień. Nie należy upuszczać powietrza z ciepłych opon w celu uzyskania wartości ciśnienia określonej dla opon zimnych. Opona gorąca, która wykazuje wartość ciśnienia zalecaną dla opony zimnej lub niższą wartość, jest niedopompowana w stopniu powodującym zagrożenie.

Kontrola i zmiana ciśnienia w oponach

Wykonaj poniższe czynności, gdy opony będą zimne, a pojazd Model S będzie zaparkowany od ponad trzech godzin:

Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
 1. Wartości ciśnień, do jakich powinny być napompowane opony, można znaleźć na etykiecie dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information), która jest umieszczona po stronie kierowcy na środkowym słupku drzwi.
 2. Zdejmij zakrętkę wentyla.
 3. Zmierz ciśnienie, zakładając na wentyl końcówkę dokładnego manometru i odpowiednio ją dociskając.
 4. W razie potrzeby dopompuj oponę lub spuść powietrze, aby uzyskać zalecane ciśnienie.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Powietrze można spuścić, naciskając metalowy trzonek w środku otworu wentyla.
 5. Ponownie sprawdź ciśnienie za pomocą dokładnego manometru.
 6. W razie potrzeby powtarzaj kroki 3 i 4 aż do uzyskania prawidłowego ciśnienia w oponie.
 7. Nałóż ponownie zakrętkę, aby zabezpieczyć wentyl przed brudem. Od czasu do czasu sprawdzaj, czy wentyl nie jest uszkodzony i czy nie przepuszcza powietrza.

Kontrola i konserwacja opon

Obszar bieżnika i boki opony należy regularnie sprawdzać pod kątem zniekształceń (wybrzuszeń), obcych ciał, przecięć i zużycia.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli opony pojazdu Model S są uszkodzone, nadmiernie zużyte, lub napompowane do nieodpowiedniego ciśnienia, należy zrezygnować z jazdy. Sprawdzaj regularne, czy opony nie są zużyte, nie mają przecięć ani wybrzuszeń oraz czy nie jest widoczny oplot/struktura kordu.

Zużycie opon

Aby opona zapewniała odpowiednie parametry jezdne, jej bieżnik musi mieć właściwą głębokość. Opony z bieżnikiem niższym niż 3 mm podczas jazdy po mokrej nawierzchni są bardziej podatne na aquaplaning i nie powinno się ich używać. Opony z bieżnikiem niższym niż 4 mm nie zapewniają dobrych własności jezdnych na śniegu i błocie pośniegowym i nie powinno się ich używać, gdy panują zimowe warunki.

Model S jest fabrycznie wyposażony w opony z bieżnikiem, który posiada wskaźniki zużycia. Gdy wysokość bieżnika spadnie do 3 mm, wskaźniki zużycia stają się widoczne na jego powierzchni, tworząc ciągłe pasmo gumy na całej szerokości opony. Tesla zaleca, by wymieniać opony, zanim wskaźnik zużycia stanie się widoczny. Zapewnia to większe bezpieczeństwo i lepsze właściwości jezdne.

Aby ulepszyć właściwości jezdne pojazdu i zminimalizować zjawisko aquaplaningu na mokrej nawierzchni, opony z największym bieżnikiem należy założyć z tyłu samochodu.

Rotacja opon, wyważanie i geometra kół

Firma Tesla zaleca rotację opon co 10 000 km lub gdy różnica głębokości bieżnika osiągnie lub przekroczy 1,5 mm, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Rotacja opon jest kluczową kwestią podczas konserwacji opon. Pomaga to w utrzymaniu równomiernej powierzchni bieżnika, co zwiększa ogólny poziom odporności na zużycie, zmniejsza hałas drogowy i maksymalizuje żywotność opony.

Koła o różnych rozmiarach oraz opony asymetryczne w pojeździe można rotować poprzez przekładanie między lewą a prawą stroną, ale nie między przodem a tyłem, ponieważ różnią się one rozmiarami. Rotacja z lewej na prawą może zwiększyć żywotność bieżnika poprzez zmianę kierunku obrotu każdej opony i zrównoważenie zużycia.

Niewyważenie kół (czasami objawiające się wibracjami kierownica) pogarsza prowadzenie pojazdu i zmniejsza trwałość opon. Niewyważenie kół może pojawić się nawet w pojeździe, który jest regularnie użytkowany. W związku z tym należy wyważać koła w miarę potrzeb.

Jeżeli opona zużywa się nierównomiernie (tylko z jednej strony) lub nadmiernie, należy sprawdzić geometria.

Przebite opony

Przebicie opony powoduje, że w pewnym momencie ucieka z niej powietrze. Jest to powód, dla którego należy często sprawdzać ciśnienie w oponach. Przebite lub inaczej uszkodzone opony należy jak najszybciej trwale naprawić lub wymienić.

Przebita opona bezdętkowa może nie tracić powietrza, dopóki tkwi w niej przedmiot, który ją przebił. Należy jednak natychmiast zmniejszyć prędkość, jeżeli podczas jazdy pojawią się nagłe wibracje lub inny niepokojący objaw, a także gdy można podejrzewać, że opona jest uszkodzona. W takiej sytuacji jedź powoli, unikając gwałtownego hamowania i ostrych zakrętów, i zatrzymaj pojazd, gdy tylko będzie to można zrobić bezpiecznie. Zorganizuj transport pojazdu Model S do centrum serwisowego firmy Tesla lub pobliskiego zakładu naprawy opon.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Drobne przebicia opony (o średnicy poniżej 6 mm) można czasami naprawić z użyciem opcjonalnego zestawu do naprawy opon, który jest dostępny w firmie Tesla. Pozwala to z niewielką prędkością dojechać pojazdem Model S do serwisu firmy Tesla lub zakładu naprawy opon.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nawet jeśli nienaprawione przebicie nie spowodowało spadku ciśnienia, nie należy jeździć z przebitą oponą. W każdej chwili może ona utracić ciśnienie.

Spłaszczenie opon

Po dłuższym okresie postoju opony pojazdu Model S mogą ulegać miejscowemu spłaszczeniu. Podczas jazdy to spłaszczenie sprawia, że w pojeździe Model S pojawiają się drgania, które następnie stopniowo zanikają, w miarę jak opona nagrzewa się i odzyskuje swój pierwotny kształt.

Aby ograniczyć zjawisko spłaszczania się nieużywanych opon, napompuj je do maksymalnej wartości ciśnienia podanej na boku opony. Następnie przed jazdą spuść powietrze, aby uzyskać zalecaną wartość ciśnienia.

Zwiększanie trwałości opony

Opony wytrzymają dłuższe przebiegi, jeżeli będą napompowane do prawidłowego ciśnienia, a kierowca będzie przestrzegał ograniczeń i zaleceń dotyczących prędkości, a także unikał:

 • szybkiego ruszania i gwałtownego przyspieszania;
 • szybkiej jazdy w zakrętach i gwałtownego hamowania;.
 • przejeżdżania przez dziury oraz obiekty znajdujące się na drodze;
 • uderzania w krawężniki podczas parkowania;
 • zanieczyszczania opon cieczami, które mogą powodować ich uszkodzenie.

Zmiana kół i opon

Z czasem opony niszczą się, ulegając działaniu ultrafioletu, skrajnych temperatur, dużych obciążeń i czynników środowiskowych. Zaleca się wymianę opon co sześć lat lub częściej, jeśli jest to wymagane, nawet jeśli głębokość bieżnika jest większa od minimalnej wartości.

Jeśli konieczna jest wcześniejsza wymiana opon, np. z powodu jej przebicia, zaleca się wymianę opon w parach, chyba że bieżnik pozostałych opon mieści się w zakresie 1,5 mm dla nowych opon. Podczas wymiany opon ważne jest dopasowanie marki i modelu do starych opon. Należy zawsze umieszczać nowe opony z tyłu, jeżeli wszystkie cztery opony są w tym samym rozmiarze. Po każdej zmianie opony należy wyważyć koło wraz z oponą. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z profesjonalnym sprzedawcą i monterem opon. Po wymianie lub naprawie opony może upłynąć do 24 godzin, zanim smar do opon całkowicie wyschnie, i opony osiągną maksymalną przyczepność do obręczy. Przez ten czas należy unikać gwałtownych przyspieszeń, aby uniknąć poślizgu opon na obręczy.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Bez względu na liczbę wymienianych opon zaleca się założenie kompletu czterech opon w celu zapewnienia optymalnych właściwości jezdnych.

W przypadku korzystania z opon innych niż wymienione należy sprawdzić, czy znajdujące się na nich oznaczenia indeksu prędkości i nośności (patrz Oznaczenia na oponach) są co najmniej równe parametrom podanym w specyfikacji.

Specyfikację oryginalnych kół i opon w pojeździe Model S, patrz Koła i opony.

Po zmianie koła konieczne jest zresetowanie czujników ciśnienia systemu TPMS, aby mogły one precyzyjnie ostrzegać o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w oponach (patrz Resetowanie czujników TPMS).

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Dla własnego bezpieczeństwa należy używać wyłącznie kół i opon, które odpowiadają specyfikacji. Opony, które nie odpowiadają oryginalnej specyfikacji, mogą zakłócać działanie czujników systemu TPMS.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie wolno przekraczać prędkości, jaką wyznacza indeks prędkości opon. Indeks prędkości jest podany na boku opony (patrz Oznaczenia na oponach) .

Opony asymetryczne

Niektóre opony pojazdu Model S są asymetryczne i należy je montować odpowiednią stroną na zewnątrz. Na boku opony znajduje się napis OUTSIDE. Po założeniu nowych opon należy się upewnić, czy zostały one prawidłowo zamontowane na kołach.

Strzałka wskazująca słowo „Na zewnątrz” na ścianie bocznej opony
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nieprawidłowo założone opony znacznie pogarszają przyczepność pojazdu.

Demontaż i montaż kołpaków Aero

Jeżeli pojazd Model S jest wyposażony w kołpaki aero, należy je zdjąć, aby uzyskać dostęp do nakrętek kół.

Aby zdjąć kołpak aero:

 1. Mocno złap kołpak aero dwoma rękami.
 2. Pociągnij go do siebie, aby zwolnić zatrzaski.

Aby założyć kołpak aero:

 1. Odpowiednio ustawić kołpak aero względem wentyla.
 2. Mocno nacisnąć środkową część kołpaka, aby go osadzić, a następnie przyciskać kołpak na całym obwodzie przy wszystkich szprychach. Podczas osadzania może być konieczne przytrzymywanie przeciwległej części kołpaka, aż wszystkie części przy szprychach zostaną osadzone.
 3. Mocno wcisnąć ręką środkową część kołpaka (ale nie uderzając ręką w kołpak), aby dobrze go osadzić.
 4. Po zakończeniu sprawdzić, czy jest osadzony prawidłowo, krótko pociągając każdą szprychę.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Aby zapobiec spadaniu kołpaków aero, przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić, czy są dokładnie zamocowane.

Konfiguracja kół

W przypadku zakładania nowych kół lub wymiany starych kół na nowe należy zaktualizować konfigurację kół pojazdu, wybierając Sterowanie > Serwis > Koła i opony > Koła. W ten sposób pojazd Model S zapamiętuje parametry nowych kół i może dokładniej informować o stanie pojazdu. Z rozwijanego menu wybierz koło odpowiadające typowi kół, które zamierzasz zamontować w pojeździe Model S. Spowoduje to również zmianę kół widocznych na wizualizacji pojazdu na ekranie dotykowym.

Nie zapomnij sprawdzić, czy pojazd nie jest wyposażony w koła o różnych rozmiarach na osi przedniej i tylnej. Sprawdź oznaczenia na bokach opon z przodu i z tyłu, aby porównać ich rozmiary. Jeżeli koła są różnych rozmiarów, dopilnuj, aby nowe koła różniły się od siebie tak samo, jak dotychczasowe.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zmiana konfiguracji pojazdu może wpłynąć na szacowany zasięg jazdy, poziomy ostrzegania o ciśnieniu oraz na wizualizację pojazdu.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Przy montażu lub zamianie kół należy montować wyłącznie koła dopuszczone przez firmę Tesla. Używanie innych kół może spowodować poważne uszkodzenie pojazdu. Firma Tesla nie odpowiada za uszkodzenia wynikłe z użycia kół, które nie zostały przez nią dopuszczone.

Monitorowanie ciśnienia w oponach

Każdą oponę należy sprawdzać raz w miesiącu, gdy jest zimna i napompowana do zalecanego ciśnienia, które jest podane na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information) umieszczonej na słupku drzwi po stronie kierowcy (patrz Utrzymywanie ciśnienia w oponach). Jeżeli pojazd ma założone opony, których rozmiar jest inny niż podany na plakietce pojazdu lub na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń, należy określić prawidłowe ciśnienie dla tych opon.

Pojazd wyposażony jest także w dodatkowe zabezpieczenie w postaci systemu TPMS, który wyświetla wskaźnik ciśnienia (Ostrzeżenie: ciśnienie opon) na desce rozdzielczej, gdy ciśnienie w co najmniej jednej oponie jest znacząco zbyt niskie lub zbyt wysokie. Po włączeniu się na desce rozdzielczej kontrolki Ciśnienie opon, ostrzegającej o nieodpowiednim ciśnieniu, należy jak najszybciej zatrzymać pojazd, sprawdzić opony i napompować je do prawidłowego ciśnienia (patrz Utrzymywanie ciśnienia w oponach). Jazda z o wiele za niskim ciśnieniem w oponie powoduje jej przegrzewanie się i może doprowadzić do jej uszkodzenia. Zbyt niskie ciśnienie zmniejsza także zasięg jazdy oraz żywotność bieżnika, a dodatkowo może pogarszać prowadzenie pojazdu i wydłużać drogę hamowania.

Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
W przypadku wykrycia przez pojazd Model S usterki systemu TPMS kontrolka będzie migać przez minutę po włączeniu zasilania pojazdu Model S.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Działanie systemu TPMS mogą zakłócać zamontowane w pojeździe akcesoria, które nie zostały dopuszczone przez firmę Tesla.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
System TPMS nie zwalnia z konieczności dbania o oponę, którego elementem jest regularna ocena ich stanu oraz ręczna kontrola ciśnienia. Kierowca powinien zapewnić właściwe ciśnienie w oponie, nie czekając, aż spadnie ono lub wzrośnie w stopniu powodującym włączenie przez system TPMS kontrolki Ostrzeżenie: ciśnienie opon na desce rozdzielczej.

Resetowanie czujników TPMS

Po każdej wymianie koła lub kół (ale nie po wymianie samej opony lub dokonaniu rotacji) konieczne jest zresetowanie czujników TPMS, by mogły one nadal precyzyjnie ostrzegać o nieprawidłowym ciśnieniu.

W nowszych wersjach pojazdu Model S czujniki TPMS są resetowane automatycznie, gdy pojazd przez ponad 10 minut jedzie z prędkością wyższą niż 25 km/h. W starszych wersjach należy jednak wykonać następujące czynności:

 1. Napompuj wszystkie opony do zalecanego ciśnienia, które jest podane na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information) umieszczonej na słupku drzwi.
 2. Przygotuj się do dziesięciominutowej jazdy i wybierz opcję Sterowanie > Serwis > Resetuj czujniki TPMS.
 3. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.
  Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
  UWAGA
  Podanie nieprawidłowego rozmiaru koła może spowodować fałszywe alarmy dotyczące ciśnienia w oponach. Jeżeli pojawi się ostrzeżenie o ciśnieniu, zatrzymaj pojazd, zamknij wszystkie drzwi i tylny bagażnik, zaczekaj aż ekran dotykowy zrobi się czarny, a następnie wsiądź do pojazdu i wybierz opcję Resetuj czujniki TPMS, upewniwszy się wcześniej, czy ustawiony rozmiar koła jest prawidłowy.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W niektórych starszych wersjach pojazdu Model S zamontowanie 21-calowych kół może spowodować, że system TPMS będzie generować fałszywe ostrzeżenia o ciśnieniu w oponach. Dalszą regulację ustawień pojazdu Model S należy przeprowadzić w centrum serwisowym firmy Tesla.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie należy próbować usunąć ostrzeżeń dotyczących ciśnienia przez zresetowanie czujników TPMS.

Wymiana czujnika w oponie

W przypadku gdy ostrzeżenie o ciśnieniu w oponach pojawia się regularnie, należy użyć aplikacji mobilnej, by zaplanować wizytę serwisową i stwierdzić, czy czujnik w oponie nie wymaga wymiany. Jeżeli wymiana lub naprawa opony zostanie przeprowadzona poza centrum serwisowym firmy Tesla, czujnik w oponie może nie działać, dopóki nie zostanie skonfigurowany przez serwis firmy Tesla.

Awaria systemu TPMS

Model S jest wyposażony także we wskaźnik awarii systemu TPMS, który ostrzega kierowcę o nieprawidłowym funkcjonowaniu systemu.

Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
Wskaźnik awarii systemu jest połączony z kontrolką ciśnienia w oponach. Gdy system wykryje awarię, wskaźnik miga przez około jedną minutę, a później świeci światłem ciągłym. Dopóki awaria nie zostanie usunięta, ta sekwencja jest powtarzana przy kolejnych uruchomieniach pojazdu. Gdy wskaźnik awarii systemu TPMS jest włączony, system może nie być w stanie wykryć i zasygnalizować zbyt niskiego lub zbyt wysokiego ciśnienia w oponach.

Istnieje wiele czynników mogących spowodować awarię systemu TPMS, w tym zmiana opon lub kół, założenie opon lub kół innego typu oraz założenie kół, które zakłócają działanie systemu TPMS. Po każdej wymianie koła lub opony należy sprawdzić, czy wskaźnik awarii systemu TPMS nie jest włączony, co mogłoby oznaczać, że któraś z nowych opon lub kół zakłóca działanie tego systemu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Jeżeli po zmianie opony lub po naprawieniu opony z użyciem uszczelniacza innego niż dostępny w firmie Tesla zostanie wykryte niskie ciśnienie w oponie, może to oznaczać uszkodzenie czujnika.

Opony na różne pory roku

Typy opon i ich rozróżnianie

Typ opon, w które pojazd jest fabrycznie wyposażony, zależy od modelu pojazdu i regionu rynku. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są możliwości opon zamontowanych w pojeździe i czy są one przeznaczone do jazdy letniej, całorocznej czy zimowej. Informacje o właściwościach użytkowych opony można znaleźć na jej ściance bocznej (patrz Oznaczenia na oponach).

Opony letnie i wielosezonowe

Opony letnie i wielosezonowe zapewniają optymalne parametry jezdne na suchej i mokrej nawierzchni, ale ich konstrukcja nie zapewnia dobrego prowadzenia pojazdu w warunkach zimowych. Opony wielosezonowe zostały zaprojektowany tak, aby zapewnić odpowiednią przyczepność w typowych warunkach spotykanych przez cały rok, jednak na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni parametry takiej opony mogą nie dorównywać oponom zimowym. Opony wielosezonowe można rozpoznać po napisie „ALL SEASON” i/lub „M+S” (błoto i śnieg) na boku.

W przypadku jazdy w niskich temperaturach lub po drogach, na których może występować śnieg lub lód, Tesla zaleca stosowanie opon zimowych.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Opony letnie i wielosezonowe nie zapewniają odpowiedniej przyczepności przy niskich temperaturach oraz na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Od wyboru i montażu odpowiednich opon zimowych zależy bezpieczeństwo i zachowanie pojazdu Model S na drodze.

Opony zimowe

Opony zimowe pozwalają uzyskać lepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Zmieniając opony na zimowe, należy zawsze zakładać komplet czterech opon. Opona na każdym kole musi być tej samej marki i mieć taką samą średnicę, wzór bieżnika oraz konstrukcję.

Symbol w postaci płatka śniegu na tle góry
Opony zimowe można rozpoznać po symbolu góry/płatka śniegu, który znajduje się na ich boku.

Opony zimowe mogą podczas jazdy generować większy hałas, ich bieżnik może być mniej trwały, a na suchych drogach mogą zapewniać mniejszą przyczepność.

Po założeniu opon zimowych zapoznaj się z treścią etykiety ostrzegawczej umieszczonej na słupku drzwi.

Etykieta z maksymalnymi prędkościami dla różnych opon śniegowych

Jazda w niskich temperaturach

W niskich temperaturach parametry opony pogarszają się, co skutkuje zmniejszeniem przyczepności i większą podatnością na uszkodzenia spowodowane uderzeniami. Opony sportowe (letnie) w temperaturach poniżej 5° C mają zmniejszoną przyczepność i nie zaleca się jazdy na nich po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. W niskich temperaturach opony sportowe mogą przejściowo twardnieć, co powoduje, że przez pierwszych kilka kilometrów, dopóki opony nie nagrzeją się, słyszalny jest hałas.

Korzystanie z łańcuchów na koła

Firma Tesla przetestowała i dopuściła do użytku następujące łańcuchy na koła, które podczas jazdy po śniegu poprawiają przyczepność pojazdu. Można je zakładać wyłącznie na tylne koła. Łańcuchy dopuszczone do użytku można zakupić w firmie Tesla.

Rozmiar opony Zalecany łańcuch
19˝ KONIG K-SUMMIT K45

Nie wolno zakładać łańcuchów na koła z oponami w rozmiarze 21˝.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie zakładać łańcuchów na opony letnie, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie.

Przy zakładaniu łańcuchów należy przestrzegać instrukcji i ostrzeżeń dostarczonych przez ich producenta. Powinny być równomiernie rozłożone na oponie i dociągnięte z maksymalną siłą.

W przypadku korzystania z łańcuchów:

 • Przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy łańcuchy nie mają luźnych złączek ani uszkodzonych ogniw;
 • Ustaw wysokość zawieszenia pneumatycznego (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) na Normalna i wyłącz ustawienie Domyślnie ustawiaj wysokość do jazdy na „Niska”(patrz Zawieszenie pneumatyczne).
 • Należy unikać znacznego obciążania pojazdu Model S (duże obciążenie może zmniejszyć prześwit między oponami a nadwoziem);
 • Nie wolno jeździć samochodem, jeżeli łańcuchy nie zostały założone prawidłowo;
 • Należy jechać powoli; Prędkość nie powinna przekraczać 48 km/h.
 • Gdy tylko warunki na to pozwolą, łańcuchy należy zdjąć z opon.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W niektórych krajach stosowanie łańcuchów jest zabronione. Przed ich założeniem należy zapoznać się z miejscowymi przepisami.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
W celu uniknięcia uszkodzeń zawieszenie pneumatyczne (jeśli pojazd jest wyposażony w tę opcję) powinno mieć cały czas ustawioną wysokość jazdy na Średnią.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Korzystanie z łańcuchów innych niż zalecane oraz zakładanie ich na opony o innych rozmiarach może prowadzić do uszkodzenia zawieszenia, nadwozia, kół i przewodów hamulcowych. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych na skutek używania łańcuchów innych niż zalecane lub ich nieprawidłowego montażu.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie wolno zakładać łańcuchów na przednie koła.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie wolno spuszczać powietrza z opon w celu założenia łańcuchów. Po ponownym napompowaniu łańcuchy mogą zostać zbyt mocno naprężone i spowodować uszkodzenie opon.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Należy się upewnić, że łańcuchy nie dotykają elementów zawieszenia ani przewodów hamulcowych. Jeżeli podczas jazdy będą słyszalne nietypowe odgłosy, mogące świadczyć, że łańcuch styka się z elementami pojazdu Model S, należy się natychmiast zatrzymać i sprawdzić to.