Tryby przyspieszenia

Ustawienia przyspieszenia dostępne w pojeździe Model S zależą od jego daty produkcji oraz opcji wybranych przy zakupie:

 • Chill: ogranicza przyspieszenie tak, by jazda stała się bardziej płynna i łagodna (ustawienie jest dostępne we wszystkich pojazdach z podzespołami sprzętowymi systemu autopilota).
 • Standard: zapewnia normalny poziom przyspieszenia (ustawienie jest dostępne w pojazdach z napędem na wszystkie koła innych niż wersja Performance oraz Model S z napędem na tylne koła i podzespołami sprzętowymi systemu autopilota).
 • Sport: zapewnia normalny poziom przyspieszenia (ustawienie jest dostępne w pojazdach Performance z napędem na wszystkie koła).
 • Szalone: zwiększa szczytowy moment obrotowy o około 30 procent (ustawienie jest dostępne w pojazdach Performance z napędem na wszystkie koła bez pakietu Nieziemskie).
 • Nieziemskie: zwiększa szczytowy moment obrotowy o około 60 procent (ustawienie jest dostępne w pojazdach Performance z napędem na wszystkie koła i pakietem Nieziemskie).
 • Szalone+: zwiększa szczytowy moment obrotowy o około 30 procent (ustawienie jest dostępne w pojazdach Performance z napędem na wszystkie koła bez pakietu Nieziemskie), a jednocześnie ogrzewa akumulator do optymalnej temperatury roboczej, by zapewnić dostępność 100% mocy. Przed wybraniem tego ustawienia należy zapoznać się z punktem Korzystanie z trybów Szalone+ i Nieziemskie+.
 • Nieziemskie+: zwiększa szczytowy moment obrotowy o około 60 procent (ustawienie jest dostępne w pojazdach Performance z napędem na wszystkie koła z pakietem Nieziemskie), a jednocześnie błyskawicznie ogrzewa akumulator do optymalnej temperatury roboczej, by zapewnić dostępność 100% mocy. Przed wybraniem tego ustawienia należy zapoznać się z punktem Korzystanie z trybów Szalone+ i Nieziemskie+.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ustawienie Chill nie zapewnia automatycznie zwiększenia zasięgu jazdy, ale zwiększona moc i moment obrotowy dostępne w trybach Szalone i Nieziemskie mogą zwiększyć zużycie energii i zmniejszyć zasięg pojazdu.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Po wybraniu opcji Chill na desce rozdzielczej nad wskazaniem prędkości jazdy pojawia się informacja Chill.

Pojazdy Model S w wersji Performance AWD oferują także tryb startu, który na nawierzchniach o dobrej przyczepności pozwala uzyskać optymalne przyspieszenie. Szczegółowe wskazówki dotyczące jazdy, których należy przestrzegać w celu użycia trybu startu, znajdują się w punkcie Tryb startu.

Aby wybrać ustawienia przyspieszania, naciśnij Sterowanie > Pedały i układ kierowniczy > Przyspieszenie.

Korzystanie z trybów Szalone+ i Nieziemskie+

Włączenie trybu Szalone lub Nieziemskie powoduje natychmiastowy wzrost zapotrzebowania na energię. Jednak w celu uzyskania najwyższej dostępnej mocy (z której można korzystać tylko przez chwilę), użytkownik może wybrać ustawienie Szalone+ lub Nieziemskie+, w którym akumulator jest dodatkowo ogrzewany do optymalnej temperatury roboczej. Zapewnia to możliwość użycia 100% dostępnej mocy.

W trakcie ogrzewania akumulatora na ekranie dotykowym wyświetlana jest informacja o przybliżonym czasie oczekiwania. Gdy dodatkowa moc jest dostępna, na ekranie dotykowym także pojawia się odpowiednia wiadomość. Podczas korzystania z trybów Szalone+ i Nieziemskie+ pojazd podgrzewa akumulator, a także dąży do utrzymania jego temperatury w optymalnym zakresie. Dlatego, w przypadku agresywnej jazdy, przez kilka minut może być również widoczny komunikat „Cooling”, który zniknie, gdy temperatura ulegnie obniżeniu. Model S pozostaje w wybranym trybie przez trzy godziny, nawet jeśli kierowca wysiądzie z pojazdu. Po trzech godzinach funkcja wyłącza się.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Tryby Szalone+ i Nieziemskie+ pozwalają uzyskać maksymalne osiągi podczas krótkotrwałych przyspieszeń. Nie powinno się ich używać podczas codziennej jazdy. Ceną za dodatkową moc jest zwiększone zużycie energii oraz szybszy wyczerpywanie akumulatora przy dłuższej jeździe. Tryby przyspieszenia Szalone i Nieziemskie oferują wyraźną poprawę osiągów nawet bez włączania ustawień Szalone+ i Nieziemskie+ zapewniających maksymalną dostępność energii. W warunkach zwykłej jazdy zysk energetyczny dostępny dzięki ustawieniom Szalone+ i Nieziemskie+ może być wręcz niezauważalny.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ustawienia Szalone+ i Nieziemskie+ są dostępne, pod warunkiem że akumulator jest naładowany w co najmniej 20%. Jeśli poziom naładowania jest niższy niż 20%, włączenie tych ustawień jest niemożliwe. Ponadto ustawienia te są natychmiast wyłączane, jeśli w czasie aktywności poziom energii akumulatora choć na chwilę spadnie poniżej 20%.

Podczas korzystania z ustawień Szalone+ i Nieziemskie+ pojazd Model S zużywa więcej energii na utrzymanie temperatury akumulatora w optymalnym zakresie.

Ustawienia Szalone+ i Nieziemskie+ można w każdej chwili anulować, zmieniając tryb przyspieszenia na inny. Aby zapobiec nadmiernemu i potencjalnie niepotrzebnemu zużyciu energii (np. gdy kierowca opuści pojazd i zapomni o anulowaniu ustawień Szalone+ lub Nieziemskie+), ustawienia te wyłączają się automatycznie po trzech godzinach, niezależnie od tego, czy kierowca nadal jedzie, czy wysiadł z pojazdu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Podczas korzystania z ustawień Szalone+ i Nieziemskie+ pojazd dąży do utrzymania temperatury akumulatora w optymalnym zakresie. Oznacza to, że w razie potrzeby akumulator jest także chłodzony (np. podczas szybkiej jazdy, gwałtownego przyspieszania, pokonywania długich odcinków itp.).

Tryb startu

Tryb startu jest dostępny wyłącznie w pojazdach w wersji Performance z napędem na wszystkie koła i pozwala uzyskać optymalne przyspieszenie na nawierzchniach o dobrej przyczepności.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Gwałtowne przyspieszanie, w tym, choć nie tylko, korzystanie z trybu startu, zwiększa obciążenia, jakim podlega układ napędowy pojazdu i może powodować przedwczesne zużycie i starzenie się szeregu podzespołów. Model S stale monitoruje zmęczenie i uszkodzenia elementów układu napędowego oraz powiadamia użytkownika o konieczności poddania ich serwisowi.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Z trybu startu powinno się korzystać tylko w stosownych miejscach, z dala od skrzyżowań i ruchu pieszych. Tryb startu jest przeznaczony do jazdy po torze wyścigowym. Kierowca powinien dopilnować, by jego styl jazdy i przyspieszanie nie narażały innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo ani nie powodowały u nich dyskomfortu.

Włączanie trybu startu

 1. Przed włączenie tego trybu należy lekko zagrzać hamulce, hamując kilka razy podczas kilkuminutowej jazdy.
 2. Wybierz ustawienie zawieszenia pneumatycznego Niskie (patrz Zawieszenie pneumatyczne).
 3. Ustaw poziom przyspieszania Szalone+ lub Nieziemskie+ (jeśli jest dostępny).
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Jeżeli ustawienie Nieziemskie+ jest dostępne, najwyższe osiągi można uzyskać, naciskając i przytrzymując to ustawienie przez trzy sekundy.
 4. Zatrzymaj pojazd Model S z włączonym ustawieniem jazdy do przodu, ustaw kierownicę na wprost, lewą stopą naciśnij mocno pedał hamulca, a następnie wciśnij do końca pedał przyspieszenia. Na desce rozdzielczej w ciągu sekundy pojawi się informacja o włączeniu trybu startu.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Tryb startu dodatkowo obniża przednie zawieszenie, znacznie zmniejszając prześwit.
 5. Aby ruszyć, w ciągu dwunastu sekund od włączenia trybu startu zwolnij pedał hamulca.

Po zwolnieniu hamulca pojazd Model S ruszy gwałtownie do przodu.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Tryb startu jest niedostępny, jeżeli jest włączony tryb ruszania na śliskim podłożu (umożliwia to buksowanie kół). Patrz Kontrola trakcji.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Z trybu startu można korzystać tylko przy temperaturze otoczenia wynoszącej co najmniej 3°C.