Wycieraczki i spryskiwacze

Wycieraczki

W celu przetarcia przedniej szyby obróć końcówkę dźwigni kierunkowskazów w kierunku od siebie. Możliwy jest obrót do jednej z pięciu pozycji:

  • 1. Wył.
  • 2. Praca automatyczna, niska czułość na deszcz*
  • 3. Praca automatyczna, wysoka czułość na deszcz*
  • 4. Praca ciągła, powoli
  • 5. Praca ciągła, szybko
Dźwignia kierunkowskazów ze strzałką skierowaną przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

Naciśnięcie i zwolnienie końcówki dźwigni powoduje pojedyncze przetarcie szyby.

Wycieraczki w trybie Auto pracują tylko wtedy, gdy pojazd Model S wykrywa ciecz na szybie przedniej.

*Aby włączyć ustawienie Auto, naciśnij Sterowanie > Pojazd > Automatyczne wycieraczki (Beta). Po włączeniu trybu Auto czujniki pojazdu Model S sprawdzają, czy pada deszcz. Częstotliwość ruchów wycieraczek jest zależna od intensywności deszczu wykrytego na szybie. W trybie wysokiej czułości wycieraczki włączają się, gdy czujniki pojazdu Model S wykryją lekką mgiełkę.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Po włączeniu funkcji automatycznego kierowania wycieraczki działają w trybie Auto. Podczas używania funkcji automatycznego kierowania można ustawić wycieraczki w trybie innym niż Auto, ale przy następnym włączeniu funkcji automatycznego kierowania zostanie przywrócone domyślne ustawienie pracy wycieraczek w trybie Auto.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Tryb Auto jest obecnie w wersji BETA. Użytkownikom mającym wątpliwości co do używania trybu Auto w fazie BETA firma Tesla zaleca, by w razie potrzeby obsługiwali wycieraczki ręcznie.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Przy korzystaniu z wycieraczek przednie światła włączają się automatycznie (jeżeli nie były włączone) na ok. jedną minutę.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Prędkość i częstotliwość pracy wycieraczek szyby przedniej można również dostosowywać za pomocą poleceń głosowych (patrz Polecenia głosowe).
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Przed myciem pojazdu Model S należy wyłączać wycieraczki, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Usunięcie lodu z szyby przed włączeniem wycieraczek zwiększa ich żywotność. Ostre krawędzie kawałków lodu mogą uszkodzić gumowe części piór wycieraczek.

Od czasu do czasu należy sprawdzać i czyścić krawędzie piór wycieraczek. W razie stwierdzenia uszkodzeń należy natychmiast wymienić pióra wycieraczek. Sprawdzanie i wymiana piór wycieraczek zostały szczegółowo opisane w punkcie Pióra wycieraczek przedniej szyby, dysze i płyn.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie należy dopuszczać, by w trudnych warunkach klimatycznych pióra wycieraczek przymarzały lub przyklejały się do szyby.

Odmrażanie wycieraczek

Aby ułatwić sobie dostęp do piór wycieraczek w celu usunięcia śniegu i lodu, włącz w pojeździe Model S położenie postojowe, a następnie wyłącz wycieraczki i za pomocą ekranu dotykowego ustaw je w położeniu serwisowym. Wybierz kolejno Sterowanie > Serwis > Tryb serwisowy wycieraczek. Pozostawianie wycieraczek w położeniu serwisowym ułatwia ich obsługę, gdy pojazd Model S parkuje pod gołym niebem przy mroźnej pogodzie. W tej pozycji znajdują się one bliżej wylotu powietrza do odmrażania szyby, co pozwala rozmrozić je poprzez skierowanie powietrza z układu klimatyzacji na przednią szybę.

Jeżeli pojazd Model S jest wyposażony w opcjonalny pakiet do jazdy w niskich temperaturach, wycieraczki można rozmrozić za pomocą opcji sterowania klimatyzacją na ekranie dotykowym (patrz Elementy sterujące klimatyzacji). Odmrażacze wycieraczek wyłączą się automatycznie po 15 minutach.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Po włączeniu w pojeździe Model S położenia innego niż postojowe wycieraczki powracają do normalnego położenia.

Spryskiwacze

Aby włączyć natrysk płynu na przednią szybę, należy nacisnąć przycisk na końcu dźwigni kierunkowskazów. Ten przycisk ma dwie pozycje naciśnięcia. Częściowe naciśnięcie powoduje pojedyncze przetarcie szyby przez wycieraczki, bez spryskiwania płynem. Naciśnięcie go do końca włącza jednocześnie wycieraczki i spryskiwanie. W trakcie natryskiwania płynu na szybę wycieraczki włączają się. Po zwolnieniu przycisku wycieraczki przecierają szybę jeszcze dwa razy, a po kilku następnych sekundach trzeci raz.

Dźwignia kierunkowskazów ze strzałką pokazującą końcówkę

s

Należy okresowo uzupełniać zapas płynu do spryskiwaczy (patrz Pióra wycieraczek przedniej szyby, dysze i płyn).

Odmrażanie dysz spryskiwaczy

Jeżeli pojazd Model S jest wyposażony w opcjonalny pakiet do jazdy w niskich temperaturach, dysze spryskiwaczy są wyposażone w odmrażacze, które włączają się, gdy temperatura na zewnątrz zbliży się do zera stopni lub gdy użytkownik włączy układ odmrażania wycieraczek (patrz Elementy sterujące klimatyzacji). Odmrażacze dysz spryskiwaczy wyłączają się po wyłączeniu układu odmrażania wycieraczek (czyli po 15 minutach), pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz jest wystarczająco wysoka, aby zapobiec zamarzaniu.