Poduszki powietrzne

Umiejscowienie poduszek powietrznych

Poduszki powietrzne znajdują się w obszarach przedstawionych na ilustracji poniżej. Ostrzeżenia dotyczące poduszek powietrznych znajdują się na osłonach przeciwsłonecznych.

Model S jest wyposażony w poduszkę powietrzną oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa przy obu siedzeniach przednich. Poduszka powietrzna stanowi na tych miejscach zabezpieczenie uzupełniające. Aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku, wszyscy podróżni wraz z kierowcą powinni mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa, bez względu na to, czy przy ich siedzeniu znajduje się również poduszka powietrzna.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W pojazdach z kierownicą po prawej stronie (RHD) umiejscowienie poduszek powietrznych pasażera i kierowcy jest odwrócone.
Położenie wszystkich poduszek powietrznych w pojeździe
 1. Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera
 2. Przednia poduszka powietrzna po stronie kierowcy
 3. Boczne poduszki powietrzne montowane w siedzeniach
 4. Kurtyny powietrzne

Sposób działania poduszek powietrznych

Poduszki powietrzne są napełniane, gdy czujniki wykryją uderzenie, którego siła przekracza wartość progową rozłożenia poduszki. Progi te dobrano tak, by pozwalały przewidzieć, jak poważne jest zderzenie i na czas rozłożyć poduszki chroniące pasażerów pojazdu. Poduszki powietrzne są napełniane błyskawicznie i z dużą siłą, a towarzyszy temu głośny hałas. Napełniona poduszka wraz z pasami bezpieczeństwa ogranicza możliwość ruchu osoby na siedzeniu, aby zmniejszyć ryzyko urazów.

Przednie poduszki powietrzne zgodnie z założeniem nie powinny się zazwyczaj napełniać w przypadku zderzenia tylnego, wywrócenia, zderzenia bocznego ani podczas silnego hamowania lub przejeżdżania przez dziury i wyboje. Przednie poduszki powietrzne mogą także nie napełnić się podczas niektórych zderzeń czołowych, przykładowo pomniejszych kolizji, przy wjechaniu pod wyższy pojazd lub przy lekkim uderzeniu w wąski obiekt, taki jak przydrożny słupek lub słup. Poduszki powietrzne mogą się nie napełnić mimo wystąpienia znacznych powierzchownych uszkodzeń pojazdu i odwrotnie, stosunkowo niewielkie uszkodzenia struktury pojazdu mogą spowodować ich napełnienie. Wygląd pojazdu po zderzeniu nie pozwala więc wnioskować, czy poduszki powietrzne powinny były się napełnić.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Przed dokonaniem w pojeździe przeróbek mających dostosować go do potrzeb osoby niepełnosprawnej należy skontaktować się z firmą Tesla, jeżeli modyfikacje mogą mieć wpływ na system poduszek powietrznych.

Typy poduszek powietrznych

Model S jest wyposażony w następujące typy poduszek powietrznych:

 • Przednie poduszki powietrzne: Przednie poduszki powietrzne są zaprojektowane tak, by ograniczyć ryzyko powstania urazów u starszych dzieci i dorosłych, którzy podróżują na przednich siedzeniach. Należy stosować się do wszystkich ostrzeżeń i instrukcji związanych z przewożeniem dzieci na przednim siedzeniu pasażera (o ile jest to dozwolone w danym regionie).
 • Poduszki powietrzne montowane w siedzeniach: Boczne poduszki powietrzne zamontowane w przednich siedzeniach pomagają chronić miednicę i okolice klatki piersiowej. Poduszka powietrzna zamontowana po wewnętrznej stronie siedzenia kierowcy pomaga chronić głowę i tułów. W przypadku silnego uderzenia bocznego lub poważnego zderzenia czołowego z przesunięciem poduszki powietrzne zamontowane w siedzeniach otwierają się po stronie, z której nastąpiło uderzenie, oraz po przeciwnej stronie.
 • Kurtyny powietrzne: Kurtyny powietrzne zwiększają ochronę głowy. Kurtyny powietrzne od strony uderzonej i od strony przeciwnej napełnią się tylko w przypadku silnego uderzenia bocznego i w przypadku przewrócenia pojazdu.

Wskaźnik stanu poduszek powietrznych

Informacja o stanie przedniej poduszki powietrznej pasażera jest widoczna na ekranie dotykowym:

Symbole poduszki powietrznej i pasażera oraz tekst: Poduszka powietrzna pasażera wyłączona
Wskaźnik wyłączenia poduszki powietrznej pasażera jest wyświetlany na ekranie dotykowym, gdy przednia poduszka powietrzna pasażera jest WYŁĄCZONA. Jeżeli przednia poduszka po stronie pasażera jest WYŁĄCZONA, w przypadku zderzenia się nie napełni. Ten wskaźnik pojawia się także, gdy siedzenie nie jest zajęte. Podczas jazdy z fotelikiem na siedzeniu pasażera z przodu (jeżeli zezwalają na to miejscowe przepisy) należy dokładnie sprawdzać, czy przednia poduszka pasażera jest na pewno wyłączona (OFF).
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W pojazdach wyprodukowanych w przybliżeniu przed grudniem 2019 r. wskaźnik wyłączenia poduszki powietrznej nie wyświetla się, gdy siedzenie nie jest zajęte.
Ikona dotycząca fotelików dziecięcych, z symbolem przekreślonego kółka i tekstem: Poduszka powietrzna pasażera włączona
Poduszkę należy włączyć, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującej na tym siedzeniu osobie dorosłej. Jeżeli poduszka pasażera jest włączona, w przypadku zderzenia może się napełnić.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli miejscowe przepisy pozwalają przewozić dziecko na siedzeniu pasażera z przodu, kierowca musi pamiętać o wyłączeniu przedniej poduszki powietrznej dla tego siedzenia. Jeżeli poduszka jest aktywna, nie wolno przewozić dziecka na siedzeniu pasażera z przodu, nawet jeśli podróżuje ono w foteliku dziecięcym lub na podkładce podwyższającej. Grozi to dziecku ŚMIERCIĄ lub POWAŻNYMI OBRAŻENIAMI.

Sterowanie przednią poduszką powietrzną po stronie pasażera

Gdy na siedzeniu pasażera z przodu podróżuje dziecko (także jeśli podróżuje ono w foteliku dziecięcym lub na podkładce podwyższającej), należy koniecznie wyłączyć przednią poduszkę powietrzną po stronie pasażera, aby w razie wypadku nie spowodowała ona obrażeń u dziecka. Przed umieszczeniem fotelika dziecięcego na przednim fotelu pasażera należy wyłączyć przednią poduszkę powietrzną po stronie pasażera, dotykając kolejno Sterowanie > Bezpieczeństwo > Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Aby możliwe było uzyskanie dostępu do elementów sterujących przednią poduszką powietrzną po stronie pasażera, fotel po stronie pasażera z przodu nie może być zajęty. Jeśli czujnik obecności pasażera wykryje obciążenie (np. pasażera, foteliki do przewozu dzieci lub inny obiekt), elementy sterujące będą wyszarzone. Przed włączeniem lub wyłączeniem przedniej poduszki powietrznej po stronie pasażera należy zwolnić fotel po stronie pasażera z przodu.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Model S jest wyposażony w pojemnościowy ekran dotykowy, który może nie reagować na dotyk, jeżeli użytkownik nosi zwykłe rękawiczki. Jeżeli ekran nie reaguje, zdejmij rękawiczki lub użyj rękawiczek z przewodzącymi końcówkami palców, które są przeznaczone do użycia z ekranami pojemnościowymi.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli na przednim siedzeniu pasażera ma podróżować osoba dorosła, poduszkę wyłączoną ręcznie należy wcześniej włączyć ponownie.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli poduszka pasażera z przodu nie włącza się i nie wyłącza odpowiednio do podanych wcześniej progów masy, należy natychmiast skontaktować się z firmą Tesla.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie wolno przewozić dziecka na siedzeniu pasażera z przodu, jeśli przednia poduszka powietrzna jest WŁĄCZONA. Może to doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Przed rozpoczęciem podróży z dzieckiem na foteliku umieszczonym na fotelu po stronie pasażera z przodu, kierowca ma obowiązek sprawdzić, czy przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera jest WYŁĄCZONA.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeśli przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera lub elementy sterujące Przednią poduszką powietrzną po stronie pasażera zdają się nie działać prawidłowo (np. wskaźnik stanu poduszek powietrznych wskazuje, że poduszka powietrzna jest uruchomiona pomimo jej wyłączenia, lub odwrotnie, albo gdy elementy sterujące umożliwiające włączenie i wyłączenie poduszki powietrznej na ekranie dotykowym są wyszarzone, mimo że fotel pasażera z przodu jest pusty), nie wolno wpuszczać nikogo na fotel pasażera z przodu. Skontaktuj się jak najszybciej z firmą Tesla.

Zapewnienie prawidłowego wykrywania osoby zajmującej fotel

W celu zapewnienia dokładnego wykrywania osoby zajmującej miejsce w fotelu pasażera z przodu pasażer powinien:

 • Zapiąć pas bezpieczeństwa.
 • Usiąść prosto na środku poduszki siedzenia w taki sposób, aby ramiona przylegały do oparcia siedzenia, nogi były wygodnie wyciągnięte do przodu, a stopy spoczywały na podłodze. Patrz Przykłady prawidłowej i nieprawidłowej pozycji podróżnego.
 • Pozostać w pozycji siedzącej na poduszce siedzenia i nie zwiększać nacisku na siedzenie (na przykład naciskając stopami na podłogę lub napierając plecami na oparcie fotela albo naciskając na konsolę środkową lub podłokietnik w celu podniesienia się).
 • Nie wolno zakładać grubej, mokrej lub puszystej odzieży (na przykład odzieży narciarskiej lub ubrań z grubą podszewką).

Oprócz kwestii wymienionych powyżej na prawidłowe działanie systemu klasyfikującego osobę zajmującą fotel mogą negatywnie wpływać następujące czynniki:

 • Umieszczenie nadajnika radiowego (na przykład radia dla myśliwych lub walkie-talkie) na siedzeniu pasażera z przodu.
 • Umieszczenie falownika AC/DC lub urządzenia zasilanego przez falownik (na przykład telefonu komórkowego, tabletu lub komputera) na poduszce siedzenia pasażera z przodu.
 • Umieszczenie płynu (na przykład napoju w butelce) lub pojemników na żywność na siedzeniu samochodu, na którym zamontowano fotelik dziecięcy.
 • Przedmioty schowane pod siedzeniem lub wciśnięte pomiędzy oparcie a poduszkę.
 • Na siedzeniu leżą ciężkie przedmioty (aktówka, duże torebka itp.);
 • Bagaż opiera się o siedzenie;
 • Na siedzeniu znajdują się (zamontowane, położone lub umieszczone między siedzeniem a podróżującą na nim osobą) akcesoria z rynku wtórnego, takie jak pokrowiec, mata, koc itp.

W takim przypadkach działanie czujnika obecności pasażera może być zakłócone. Jeżeli nie występuje żadna z powyższych okoliczności, a system nadal nieprawidłowo zgłasza stan poduszki, należy przewozić pasażerów tylko na tylnych siedzeniach i skontaktować się z firmą Tesla w celu sprawdzenia systemu poduszek powietrznych.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Czujnik obecności pasażera w siedzeniu z przodu ma wpływ na działanie przedniej poduszki powietrznej oraz bocznej poduszki powietrznej po stronie pasażera.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nieprzestrzeganie powyższych instrukcji może mieć negatywny wpływ na działanie systemu klasyfikującego osobę zajmującą fotel (OCS), co z kolei może doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli poduszka powietrza pasażera z przodu nie włącza się lub nie wyłącza się zgodnie z oczekiwaniami, pasażerowi nie wolno zajmować miejsca w fotelu pasażera z przodu. Skontaktuj się z centrum serwisowym firmy Tesla.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Aby zapewnić dokładność systemu wykrywania obecności pasażera, nie dokonuj żadnych modyfikacji przedniego fotela pasażera i nie używaj pokrowców na siedzenia. W razie kolizji wszelkie modyfikacje siedzenia lub użycie pokrowców na siedzenia mogą ograniczyć skuteczność działania bocznych poduszek powietrznych montowanych w siedzeniach. Mogą także pogarszać dokładność działania systemu klasyfikującego osobę zajmującą fotel (OCS).

Przykłady prawidłowej i nieprawidłowej pozycji podróżnego

Prawidłowa pozycja podróżnego:

Osoba zajmująca miejsce siedzące w sposób prawidłowy: barki i plecy oparte o siedzenie, stopy spoczywają na podłodze, zapięty jest pas bezpieczeństwa

Nieprawidłowa pozycja podróżnego — stopy pasażera muszą spoczywać na podłodze:

Osoba zajmująca miejsce siedzące w nieprawidłowy sposób, z nogami spoczywającymi na desce rozdzielczej

Nieprawidłowa pozycja podróżnego — pasażer nie może zsuwać się do przodu na poduszce siedzenia:

Osoba zajmująca miejsce siedzące w nieprawidłowy sposób, z biodrami w przedniej części poduszki siedzenia

Nieprawidłowa pozycja podróżnego — pasażer nie może odchylać oparcia do pozycji leżącej podczas jazdy:

Osoba zajmująca miejsce siedzące w nieprawidłowy sposób, z oparciem fotela w pozycji dolnej

Efekt napełnienia poduszki powietrznej

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Napełnienie poduszki powietrznej powoduje uwolnienie drobnego proszku. Proszek ten podrażnia skórę i trzeba go dokładnie wypłukać z oczu oraz wszelkich ran i otarć.

Po napełnieniu poduszki powietrzne stopniowo opróżniają się, aby zapewnić odpowiednią amortyzację pasażerom i nie zasłaniać widoku kierowcy.

W przypadku napełnienia poduszek powietrznych lub kolizji pojazdu należy zlecić firmie Tesla kontrolę, a w razie potrzeby także wymianę poduszek powietrznych, napinaczy pasów bezpieczeństwa i innych powiązanych elementów.

W przypadku kolizji napełnieniu się poduszek powietrznych towarzyszą następujące działania:

 • Zamki drzwi są odblokowywane, a klamki wysuwają się.
 • Włączane są światła awaryjne.
 • Włączane jest oświetlenie wnętrza.
 • Wysokie napięcie zostało wyłączone (musisz skontaktować się z serwisem Tesla, aby przywrócić zasilanie wysokonapięciowe).
 • Napinacze pasa bezpieczeństwa cofają punkt mocowania pasów oraz samą taśmę.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W zależności od charakteru uderzenia i działających sił drzwi mogą nie odblokować się podczas kolizji i/lub uszkodzenia mogą uniemożliwić ich otwarcie. W takich przypadkach konieczne może być otwarcie drzwi za pomocą wewnętrznego ręcznego zwalniacza lub innych sposobów wydostania się (na przykład wyjście przez inne drzwi, wybicie okna itp.).

Wskaźnik ostrzegawczy poduszek powietrznych

Czerwone kółko z wizerunkiem poduszki powietrznej oraz ikona pasażera z założonym pasem bezpieczeństwa
Jeśli system poduszek powietrznych nie działa prawidłowo, wskaźnik poduszek powietrznych na zestawie wskaźników pozostaje włączony cały czas. Wskaźnik ten powinien zapalać się tylko przy włączaniu zasilania pojazdu Model S i gasnąć po kilku sekundach. Jeżeli nie gaśnie, zrezygnuj z jazdy i skontaktuj się z firmą Tesla.

Ostrzeżenia dotyczące poduszek powietrznych

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie należy trzymać żadnych przedmiotów na poduszkach powietrznych ani w ich pobliżu — w przypadku zderzenia powodującego napełnienie poduszek przedmioty te mogą spowodować obrażenia u osób w pojeździe.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci podczas zderzenia, wszyscy podróżni wraz z kierowcą powinni mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa, bez względu na to, czy przy ich siedzeniu znajduje się również poduszka powietrzna.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Osoby podróżujące na przednim siedzeniu nie powinny kłaść rąk na module poduszki powietrznej, ponieważ napełniająca się poduszka może spowodować złamania kości i inne obrażenia.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie należy stosować pokrowców na siedzenia pojazdu Model S. W przypadku kolizji mogą one zablokować napełnianie bocznych poduszek powietrznych. Mogą także pogarszać dokładność działania systemu wykrywania obecności pasażera, jeśli opcje te są zamontowane.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Poduszka napełnia się ze znaczną szybkością i energią, co może spowodować obrażenia. Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń, osoby podróżujące pojazdem powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa i siedzieć prawidłowo, w pozycji maksymalnie odsuniętej do tyłu.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Ne należy przewozić dzieci na siedzeniu pasażera z przodu, jeżeli zabraniają tego przepisy w regionie użytkownika. Należy przestrzegać wszelkich miejscowych przepisów w zakresie przewożenia dziecka, w tym dotyczących jego wagi, wzrostu i wieku. Najbezpieczniejszym miejscem dla niemowląt i małych dzieci są tylne siedzenia. Przewożenie niemowlęcia lub dziecka w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy na siedzeniu, które jest wyposażone w działającą poduszkę powietrzną, może skutkować poważnymi obrażeniami lub śmiercią dziecka.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Aby poduszki boczne mogły się poprawnie napełnić, pomiędzy tułowiem pasażera podróżującego na siedzeniu a boczną ścianą pojazdu Model S powinna pozostać wolna przestrzeń.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Pasażerowie nie powinni opierać głowy o drzwi. Napełniająca się kurtyna powietrzna może spowodować u nich obrażenia.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie należy pozwalać pasażerom na opieranie stóp, kolan lub innych części ciała na poduszce powietrznej lub w jej pobliżu, ponieważ utrudni to jej prawidłowe działanie.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie należy mocować ani układać żadnych przedmiotów na przedniej poduszce powietrznej lub w jej pobliżu, z boku przednich siedzeń, na podsufitce z boku pojazdu ani na żadnej innej pokrywie poduszki powietrznej, ponieważ utrudniłoby to napełnienie poduszek. Jeżeli dojdzie do poważnego wypadku i napełnienia poduszek, takie obiekty mogą poważnie poranić osoby podróżujące pojazdem.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Gdy poduszka powietrza zostanie napełniona, niektóre jej elementy są gorące. Nie należy ich dotykać, dopóki nie ostygną.