Deska rozdzielcza

Omówienie deski rozdzielczej

Wygląd deski rozdzielczej zmienia się, zależnie od tego, czy pojazd Model S:

Gdy pojazd Model S jest wyłączony, na desce rozdzielczej wyświetlany jest szacowany dostępny zasięg jazdy, stan drzwi i temperatura na zewnątrz. Po naciśnięciu hamulca wzdłuż górnej krawędzi zapalają się na chwilę lampki wskaźników. Po chwili powinny wyłączyć się wszystkie wskaźniki z wyjątkiem tych, które odnoszą się do aktualnej sytuacji. Jeżeli któryś ze wskaźników nie wyłączy się, skontaktuj się z firmą Tesla.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Poniższa ilustracja ma charakter poglądowy. Wyświetlane informacje mogą się nieznacznie różnić od ukazanych, zależnie od wyposażenia pojazdu, wersji oprogramowania i rynku.
Widok ogólny deski rozdzielczej

Następujące wskaźniki włączają się na desce rozdzielczej, aby poinformować lub zaalarmować o wystąpieniu określonej sytuacji.

Czerwony wykrzyknik w czerwonym kółku i słowo BRAKE poniżej
Każde pojawienie się tego czerwonego wskaźnika hamulców na ekranie dotykowym, za wyjątkiem krótkiego pojawienia się podczas uruchamiania pojazdu Model S, oznacza usterkę układu hamulcowego lub niski poziom płynu hamulcowego. Skontaktuj się jak najszybciej z firmą Tesla. Wybierz bezpieczne miejsce do zatrzymania i mocno naciśnij pedał hamulca, aby zatrzymać pojazd.
Pomarańczowy wykrzyknik w pomarańczowym kółku i słowo BRAKE poniżej
Pojawienie się tego pomarańczowego wskaźnika hamulców na ekranie dotykowym oznacza usterkę wspomagania układu hamulcowego. Wybierz bezpieczne miejsce do zatrzymania i mocno naciśnij pedał hamulca, aby zatrzymać pojazd. Funkcja kompensacji wspomagania hydraulicznego będzie aktywna (patrz #GUID-63CA292E-1221-4207-8AF8-95419AD34D9C).
Słowo ABS w pomarańczowym kółku
Po uruchomieniu pojazdu Model S na desce ekranie dotykowym włącza się na chwilę pomarańczowy wskaźnik ABS. Jeżeli wskaźnik włączy się w innym momencie, oznacza to, że wystąpiła usterka i system ABS nie działa. Skontaktuj się z firmą Tesla. Usterka systemu ABS nie ma wpływu na działanie układu hamulcowego, który pozostaje w pełni sprawny. Droga hamowania może się jednak wydłużyć. Należy jeździć ostrożnie i unikać gwałtownego hamowania.
Czerwona litera P w czerwonym kółku i słowo PARK poniżej
Po ręcznym załączeniu hamulca postojowego z poziomu ekranu dotykowego na ekranie dotykowym zaświeci się czerwony wskaźnik hamulca postojowego.
Pomarańczowa litera P w pomarańczowym kółku
W przypadku wystąpienia problemów z obwodami elektrycznymi hamulca postojowego na ekranie dotykowym zaświeci się pomarańczowy wskaźnik hamulca postojowego oraz pojawi się komunikat o usterce.
Zielony, okrągły kształt z wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła mijania są włączone.
Niebieski, okrągły kształt z wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła drogowe są włączone. Włącza się, gdy światła drogowe są włączone, ale funkcja Automatyczne światła drogowe zależnie od wyposażenia jest wyłączona, lub gdy funkcja Automatyczne światła drogowe jest włączona, ale tymczasowo niedostępna. Patrz Światła drogowe.
Niebieski, okrągły kształt z literą „A” i wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła drogowe są włączone, a funkcja Automatyczne światła drogowe zależnie od wyposażenia jest gotowa do wyłączenia ich w razie wykrycia światła przed pojazdem Model S. Patrz Światła drogowe.
Szary, okrągły kształt z literą „A” i wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Światła drogowe są tymczasowo wyłączone, ponieważ funkcja Automatyczne światła drogowe jeśli jest na wyposażeniu jest aktywna i wykrywa światło przed pojazdem Model S. Światła drogowe automatycznie włączają się ponownie, gdy system przestanie wykrywać światło. Patrz Światła drogowe.
Dwie umieszczone obok siebie zielone elipsy z wybiegającymi z każdej strony trzema poziomymi liniami
Światła postojowe (boczne światła obrysowe, światła tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej) są włączone. Patrz Światła.
Zielone półkole z wybiegającymi od niego trzema nachylonymi liniami oraz pionowa falista linia
Przednie światła przeciwmgielne, jeśli są zamontowane. Patrz Światła.
Pomarańczowe półkole z wybiegającymi od niego trzema poziomymi liniami oraz pionowa falista linia
Tylne światła przeciwmgielne, jeśli są zamontowane. Patrz Światła.
Pomarańczowy, okrągły kształt z wybiegającymi od niego pięcioma poziomymi, nachylonymi liniami
Reflektory adaptacyjne, jeśli są zamontowane. Patrz System reflektorów adaptacyjnych (AFS).
Pomarańczowa ikona przedstawiająca pojazd od tyłu z falistymi śladami hamowania
Elektroniczne systemy stabilizacji toru jazdy aktywnie ograniczają obrót kół poprzez kontrolę ciśnienia w układzie hamulcowym oraz mocy silnika (wskaźnik miga na pomarańczowo). Patrz Kontrola trakcji. Jeśli ten wskaźnik świeci stałym światłem, oznacza to wykrycie usterki i konieczność niezwłocznego skontaktowania się z firmą Tesla.
Pomarańczowy kontur samochodu ze strzałką w górę wewnątrz i strzałką w dół poniżej
Jeśli zostanie wykryta usterka, która powoduje pogorszenie parametrów zawieszenia pneumatycznego, wyświetlany jest ten pomarańczowy wskaźnik (patrz Zawieszenie pneumatyczne). Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z firmą Tesla.
Czerwony kontur samochodu ze strzałką w górę wewnątrz i strzałką w dół poniżej
Jeśli zostanie wykryta usterka, która powoduje wyłączenie układu zawieszenia pneumatycznego, na desce rozdzielczej wyświetlany jest wskaźnik w kolorze czerwonym (patrz Zawieszenie pneumatyczne). Skontaktuj się z firmą Tesla.
Czerwona siedząca postać z dużym czerwonym okręgiem przed nią
Poduszka powietrzna. Jeśli w czasie, gdy pojazd Model S przygotowuje się do jazdy, ten czerwony wskaźnik nie włączy się na chwilę lub nie wyłączy się, skontaktuj się jak najszybciej z firmą Tesla. Patrz Poduszki powietrzne.
Szary okrąg z literą „H” w środku
Funkcja Wstrzymaj aktywnie włącza hamulce. Patrz Funkcja Wstrzymaj.
Pomarańczowe „U” z wykrzyknikiem w środku
Ostrzeżenie o ciśnieniu w oponach. Ciśnienie w oponach wykracza poza zakres. W przypadku wykrycia usterki systemu TPMS wskaźnik miga. Jeżeli wystąpi usterka układu TPMS, skontaktuj się z firmą Tesla. Patrz Obsługa i konserwacja opon.
Czerwony samochód z otwartymi drzwiami
Otwarte drzwi lub pokrywa bagażnika. Patrz Kluczyki i drzwi, Tylny bagażnik lub Przedni bagażnik.
Czerwona postać z zapiętym pasem bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa zajętego siedzenia są niezapięte. Patrz Pasy bezpieczeństwa.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W zależności od daty produkcji, tylne siedzenia mogą nie być wyposażone w funkcję przypominania o zapięciu pasów.
Pomarańczowa postać z przekreślonym okręgiem oraz liczba 2 ze słowem „OFF” po jej prawej stronie
Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera jest wyłączona. Patrz Poduszki powietrzne.
Pomarańczowa ikona przedstawiająca pojazd od tyłu z falistymi śladami hamowania i słowo OFF (Wyłączono)
Elektroniczne systemy stabilizacji toru jazdy nie ograniczają już aktywnie obrotu kół. W pojeździe z napędem na tylne koła system kontroli trakcji został wyłączony lub w pojeździe z napędem na wszystkie koła została włączona funkcja ruszania na śliskim podłożu. Patrz Kontrola trakcji.
Pomarańczowa litera „N” w nawiasach kwadratowych
Model S jest w trybie transportu i może się toczyć swobodnie. Gdy użytkownik wysiądzie, pojazd nie włącza automatycznie położenia postojowego. Patrz Wskazówki dla przewoźników.
Niebieski płatek śniegu
Pojawia się, gdy część energii zmagazynowanej w akumulatorze może być niedostępna z powodu niskiej temperatury otoczenia. Z powodu niskiej temperatury otoczenia może być też obniżone tempo ładowania. Jeżeli pojazd Model S jest podłączony do zewnętrznego zasilania, akumulator można podgrzać, włączając klimatyzację za pomocą aplikacji mobilnej. Ikona płatka śniegu znika, gdy akumulator osiągnie wystarczającą temperaturę.
Pomarańczowa ikona z symbolem żółwia w kółku
Moc pojazdu została ograniczona z powodu niskiego poziomu energii akumulatora lub z powodu trwającego podgrzewania lub chłodzenia układów pojazdu.
Zielony okrąg ze strzałką w lewo
Miga na zielono po włączeniu lewego kierunkowskazu. Gdy włączone są światła awaryjne, oba wskaźniki kierunkowskazów migają na zielono.
Zielony okrąg ze strzałką skierowaną w prawo
Miga na zielono po włączeniu prawego kierunkowskazu. Gdy włączone są światła awaryjne, oba wskaźniki kierunkowskazów migają na zielono.

Wyskakujące komunikaty i ostrzeżenia dotyczące pojazdu

Wyskakujące komunikaty są wyświetlane na desce rozdzielczej. Na przykład przypomnienie dotyczące niezapiętego pasa bezpieczeństwa przy zajętym siedzeniu, alert o połączeniu przychodzącym, wiadomość tekstowa (jeżeli dotyczy) oraz polecenia głosowe (jeżeli są używane).

Listę alertów i powiadomień dotyczących pojazdu można wyświetlić, dotykając ikony powiadomień na ekranie dotykowym.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Nie wszystkie alerty dostarczają w tym momencie dodatkowych informacji.

Deska rozdzielcza — jazda

Gdy pojazd Model S jest gotowy do jazdy lub jedzie, na desce rozdzielczej widoczne są aktualne informacje o stanie jazdy oraz wyświetlana jest aktualizowana na bieżąco wizualizacja drogi, którą wykrywają podzespoły systemu autopilota (patrz Informacje o Autopilocie). Gdy w martwym polu zostanie wykryty inny pojazd, system informuje o tym i automatycznie przybliża lub oddala widok wizualizacji.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Poniższa ilustracja ma charakter poglądowy. Wyświetlane informacje mogą się nieznacznie różnić od ukazanych, zależnie od wyposażenia pojazdu, wersji oprogramowania i rynku.
Widok ogólny deski rozdzielczej
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Wybierz kolejno opcje Sterowanie > Autopilot > Podgląd wizualizacji jazdy w pełni autonomicznej (jeśli opcja jest dostępna), aby wyświetlić więcej informacji o drodze i jej otoczeniu, między innymi o oznakowaniu, sygnalizacji świetlnej, obiektach (np. koszach na śmieci i słupkach) itp.
 1. Wzdłuż górnej krawędzi zapalają się lampki wskaźników, aby poinformować o stanie (patrz Omówienie deski rozdzielczej).
 2. Gdy system nawigacji aktywnie prowadzi pojazd do punktu docelowego, w tym miejscu wyświetlane są wskazówki jazdy. Gdy system nie wyświetla wskazówek nawigacji, przyciski po lewej stronie kierownicy pozwalają zmienić zawartość ukazującą się po lewej stronie deski rozdzielczej (patrz Korzystanie z przycisków po lewej stronie kierownicy).
 3. Funkcja automatycznego kierowania aktywnie kieruje pojazdem Model S. Jeżeli funkcja automatycznego kierowania jest dostępna, ale nie została aktywowana, ikona ma kolor szary (patrz Autosteer).
 4. Tempomat uwzględniający sytuację drogową utrzymuje zadaną prędkość. Gdy tempomat TACC jest dostępny, ale nie została zadana prędkość podróżna, ikona ma kolor szary i prędkość nie jest wyświetlana (patrz Tempomat uwzględniający sytuację drogową).
 5. Prędkość jazdy.
 6. Ograniczenie prędkości (jeśli występuje), wykrywane aktualnie przez funkcję asystenta prędkości (patrz Asystent prędkości).
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Ikona powiązana z wykrytym ograniczeniem prędkości odzwierciedla styl ograniczenia prędkości stosowany w określonym regionie.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Niebieski obrys ikony ograniczenia prędkości sygnalizuje przekroczenie ograniczenia prędkości.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Jeżeli z danych mapy wynika, że na wybranej drodze obowiązuje warunkowe ograniczenie prędkości (np. o określonych porach doby lub przy określonych warunkach pogodowych), wyświetlane jest drugie ograniczenie prędkości. Do kierowcy należy ustalenie, czy w danym momencie obowiązuje warunkowe ograniczenie prędkości i odpowiednie dostosowanie prędkości jazdy.
 7. Gdy pojazd Model S ogranicza dostępną moc, na mierniku energii wyświetlanym na wykresie Energy pojawiają się linie przerywane. Linie przerywane pojawiają się w górnej części (dotyczącej energii wykorzystywanej), gdy systemy pojazdy ograniczają moc dostępną podczas przyspieszania. Linie przerywane w dolnej części (dotyczącej energii odzyskiwanej) pojawiają się, gdy hamowanie regeneracyjne dostarcza ograniczonej ilości energii. Model S może z wielu powodów ograniczać dostępną moc. Oto kilka wybranych przykładów:
  • Gdy akumulator osiąga niski poziom energii lub układ napędowy jest gorący, pojazd może ograniczyć moc dostępną podczas przyspieszania.
  • Gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka lub bardzo niska, pojazd może ograniczyć możliwość przyspieszania i hamowania regeneracyjnego.
  • System może ograniczyć możliwość hamowania regeneracyjnego, gdy akumulator jest w pełni naładowany.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Przyciski po prawej stronie kierownicy pozwalają zmienić zawartość ukazującą się po prawej stronie deski rozdzielczej (patrz Korzystanie z przycisków po prawej stronie kierownicy).
 8. Należy wracać uwagę na wyświetlane tam ostrzeżenia. Informację o wszystkich aktywnych ostrzeżeniach można wyświetlić, wybierając ikonę alarmu (wykrzyknik) na pasku stanu ekranu dotykowego (pasek znajduje się na samej górze ekranu).
 9. Gdy nie trwa rozmowa telefoniczna, przyciski po prawej stronie kierownicy pozwalają zmienić zawartość ukazującą się po prawej stronie deski rozdzielczej (patrz Korzystanie z przycisków po prawej stronie kierownicy).
 10. Szacowany całkowity dostępny zasięg jazdy (lub zapas energii). Zamiast informacji o zasięgu jazdy można wyświetlić procentowy wskaźnik dostępnej energii akumulatora. W tym celu wybierz Sterowanie > Wyświetlacz > Wyświetlacz energii.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Przybliżony dostępny zasięg może być tylko ogólną wskazówką przy przewidywaniu czasu, kiedy konieczne będzie naładowanie akumulatora.
 11. Aktualnie wybrany tryb jazdy: Park, Reverse, Neutral lub Drive.
 12. Inny samochód z przodu (jeśli występuje).
 13. W dolnej środkowej części deski rozdzielczej wyświetlane są ważne komunikaty dotyczące jazdy, które należy śledzić.
 14. Pojazd Model S.
 15. Gdy funkcja automatycznego kierowania jest włączona i wykrywa pas do jazdy, jest on podświetlony na niebiesko (patrz Autosteer). W zależności od bieżącego scenariusza jazdy mogą być wyświetlane sąsiednie pasy.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Gdy funkcja nawigacji z autopilotem jest włączona, pas ruchu jest wyświetlany jako pojedyncza niebieska linia przed Model S (patrz Nawigacja z Autopilotem).
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Mimo że na desce rozdzielczej jest wyświetlany ruch uliczny, część pojazdów może nie zostać pokazana. Chcąc ocenić, czy w otoczeniu znajduje się pojazd (np. w martwym polu), nie wolno polegać na informacjach wyświetlanych na desce rozdzielczej. Kierowca powinien zawsze patrzeć w lusterka i przez ramię.