Sprawdzone sposoby postępowania przy niskiej temperaturze

Aby mieć pewność, że pojazd Model S będzie doskonale spełniać Twoje oczekiwania podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych, wykorzystaj sprawdzone sposoby postępowania przy niskiej temperaturze.

Przed jazdą

Nagromadzenie śniegu i lodu na pojeździe może sprawić, że ruchome elementy, takie jak klamki drzwi, szyby, lusterka i wycieraczki będą przymarzać. Przed wyjazdem warto nagrzać wnętrze kabiny i podgrzać akumulator. Pozwoli to uzyskać maksymalny zasięg i najwyższą wydajność. Można to zrobić na różne sposoby:

 • Dotknij opcji Planowanie, dostępnej na ekranie ładowania oraz na ekranie klimatyzacji, aby ustawić godzinę, na którą pojazd ma być gotowy do jazdy (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd).
 • W aplikacji mobilnej przejdź do opcji Klimatyzacja, aby ustawić temperaturę, która ma panować kabinie. W razie potrzeby podgrzewany jest także akumulator wysokiego napięcia.
 • Aby stopić śnieg, lód i szron na szybie przedniej, szybach bocznych i lusterkach, wybierz w aplikacji mobilnej Klimatyzacja > Odmrażanie. W razie potrzeby podgrzewany jest także akumulator wysokiego napięcia.
  Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
  Uwaga
  Firma Tesla zaleca włączanie ustawień klimatyzacji na 30–45 minut przed odjazdem (patrz Elementy sterujące klimatyzacji). Czas potrzebny na przygotowanie zależy od temperatury zewnętrznej i innych czynników. Aplikacja mobilna powiadomi Cię, kiedy temperatura pojazdu osiągnie zadany poziom.

Gniazdo ładowania

Jeżeli zatrzask gniazda ładowania zamarznie i kabel do ładowania zablokuje się w gnieździe, spróbuj odłączyć kabel ręcznie. Patrz Ręczne odłączanie kabla ładowania.

Przy bardzo niskiej temperaturze i silnym oblodzeniu zatrzask gniazda ładowania może przymarznąć. Jeśli nie można odłączyć lub podłączyć kabla ładowania lub nie można skorzystać z ładowania Supercharging z powodu zamarznięcia zatrzasku, należy użyć opcji Odmroź pojazd w aplikacji mobilnej. Umożliwi to roztopienie lodu na zatrzasku gniazda ładowania i podłączenie lub odłączenie kabla.

Można także zapobiec przymarznięciu zatrzasku gniazda ładowania, korzystając z ustawień Planowanie (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zamarznięcie zatrzasku gniazda ładowania może sprawić, że podłączony kabel do ładowania nie zostanie zamocowany. Jednakże nawet przy otwartym zatrzasku nadal będzie możliwe ładowanie akumulatora niskim prądem przemiennym.

Ładowanie

Gdy w celu dojechania do ładowarki używana jest funkcja planowania tras (jeśli jest dostępna), pojazd Model S wstępnie podgrzewa akumulator, aby w chwili dojechania do ładowarki miał optymalną temperaturę i był gotowy do ładowania. Skraca to czas ładowania. Patrz (patrz Planowanie trasy).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Tesla zaleca skorzystanie z funkcji planowania tras w celu wyznaczenia drogi do stacji ładowania przynajmniej 30–45 minut przed przyjazdem, aby zapewnić optymalną temperaturę akumulatora oraz odpowiednie warunki ładowania. Jeżeli stacja ładowania znajduje się bliżej niż 30–45 minut drogi, rozważ skorzystanie z funkcji przygotowania akumulatora przed jazdą (patrz Przed jazdą).

Szyby

W aplikacji mobilnej przejdź do pozycji Klimatyzacja i wybierz pozycję Odmroź pojazd, co pomoże stopić śnieg, lód i szron na szybach z przodu i po bokach oraz lusterkach.

Zaplanuj wizytę serwisową w aplikacji mobilnej, by firma Tesla mogła za symboliczną opłatą pokryć boczne i tylne szyby (ale nie przednią szybę) powłoką hydrofobową.

Lusterka

Jeżeli spodziewasz się, że podczas parkowania dojdzie do nagromadzenia lodu, wyłącz funkcję Automatyczne składanie lusterek. Dotknij opcji Sterowanie > Pojazd > Automatyczne składanie. Lód może uniemożliwić składanie i rozkładanie lusterek bocznych.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ogrzewanie lusterek bocznych włącza się stosownie do potrzeb podczas przygotowywania pojazdu lub po włączeniu ogrzewania tylnej szyby.

Wycieraczki

Jeżeli w chwili parkowania pojazdu można spodziewać się śniegu lub oblodzenia, dotknij pozycji Sterowanie > Serwis > Tryb serwisowy wycieraczek. Spowoduje to uniesienie wycieraczek na przedniej szybie, aby mogły zostać odmrożone po włączeniu ogrzewania przedniej szyby (patrz Wycieraczki i spryskiwacze). Można również włączyć odmrażacze wycieraczek (zależnie od wyposażenia). Patrz Elementy sterujące klimatyzacji.

Opony i łańcuchy na koła

Opony zimowe pozwalają uzyskać lepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Opony zimowe można kupić w sklepie Tesla (patrz Opony na różne pory roku).

Łańcuchy zapewniają poprawę przyczepności pojazdu w trakcie poruszania się po śniegu i lodzie. Należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i sprawdzić, czy w okresie zimy łańcuchy są zalecane lub wymagane. Patrz Korzystanie z łańcuchów na koła, aby uzyskać więcej informacji.

Ciśnienie opon w pojeździe spada przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Jeżeli pojawia się kontrolka systemu TPMS, napompuj opony przed rozpoczęciem jazdy. Ciśnienie w oponach ulega obniżeniu o 1 psi na każde 6°C spadku temperatury zewnętrznej (patrz Obsługa i konserwacja opon). Odpowiednie ciśnienie opon pozwala zabezpieczyć je przed wybojami i zwiększyć zasięg.

Podczas jazdy

Przy niskiej temperaturze potrzeba więcej energii do jazdy, ogrzewania kabiny i akumulatora, przez co może wzrosnąć zużycie energii. Aby ograniczyć zużycie energii, postępuj zgodnie z tymi sugestiami:

 • Włącz ogrzewanie siedzeń, aby utrzymywać ciepło. Ogrzewanie siedzeń zużywa mniej energii niż układ ogrzewania kabiny. Zużycie energii spadnie, jeśli obniżysz temperaturę w kabinie i włączysz ogrzewanie siedzeń (patrz Elementy sterujące klimatyzacji).
 • Jedź wolniej, unikając częstego i gwałtownego przyspieszania.
 • Włącz tryb zasięgu (jeśli pojazd jest wyposażony w tę opcję), aby automatycznie ograniczyć moc, jaką układ klimatyzacji może przeznaczyć na podtrzymanie temperatury akumulatora i wnętrza kabiny. Tryb zasięgu powoduje także wyłączenie świateł akcentowych (jeśli są zamontowane) i dostosowuje podział momentu obrotowego między przedni i tylny silnik tak, aby uzyskać maksymalny zasięg jazdy (patrz Uzyskanie maksymalnego zasięgu jazdy).

Hamowanie regeneracyjne

Pojazd może ograniczyć możliwość hamowania regeneracyjnego, gdy temperatura akumulatora jest zbyt niska. W trakcie jazdy akumulator nagrzewa się i skuteczność hamowania regeneracyjnego rośnie (patrz Hamowanie regeneracyjne).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Aby uniknąć obniżenia wydajności funkcji hamowania regeneracyjnego, należy odpowiednio przygotować pojazd lub użyć funkcji Planowanie do przygotowania pojazdu Model S przed zaplanowanym wyjazdem (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd).

Zimny akumulator

Niebieska ikona płatka śniegu.
Niebieska ikona płatka śniegu na desce rozdzielczej oznacza, że z powodu niskiej temperatury akumulatora część zmagazynowanej w nim energii może być niedostępna. Ta część energii jest ukazana na mierniku akumulatora kolorem niebieskim. Hamowanie regeneracyjne, przyspieszenie i tempo ładowania mogą być ograniczone. Ikona płatka śniegu znika, gdy akumulator osiągnie wystarczającą temperaturę.

Po zakończeniu jazdy

Gdy nie używasz pojazdu Model S, podłączaj go do źródła zasilania. Dzięki temu energia potrzebna do utrzymania temperatury akumulatora nie będzie pobierana z samego akumulatora, tylko z układu ładowania (patrz Informacje dotyczące akumulatora wysokiego napięcia).

Zaplanowany wyjazd

Po zaparkowaniu podłącz pojazd Model S i użyj ustawień funkcji Planowanie, dostępnej na ekranie ładowania oraz na ekranie klimatyzacji, aby określić ramy czasowe przygotowania pojazdu Model S (patrz Zaplanowane ładowanie i zaplanowany wyjazd). Funkcji Planowanie możesz także użyć, aby zapobiec przymarzaniu zatrzasku gniazda ładowania. System pojazdu sam zdecyduje, w którym momencie najlepiej rozpocząć ładowanie, aby odbywało się ono poza godzinami szczytu, a kabina i akumulator były podgrzane w wyznaczonym czasie.

Przechowywanie

Jeśli zamierzasz pozostawić pojazd Model S zaparkowany na dłuższy czas, podłącz go do ładowarki, by utrzymywać akumulator w optymalnej temperaturze i zapobiec normalnej utracie zasięgu. Po podłączeniu do źródła zasilania pojazd może pozostawać zaparkowany przez dowolny czas.

Nieużywany pojazd Model S przechodzi do trybu uśpienia, aby zaoszczędzić energię. Każde sprawdzenie stanu pojazdu za pomocą aplikacji mobilnej powoduje jego obudzenie i rozpoczęcie normalnego zużycia energii, więc postaraj się nie sprawdzać stanu zbyt często.