Aktywna pokrywa przednia

Jak działa aktywna pokrywa przednia

(Zależnie od wyposażenia) Pojazd Model S (w zależności od regionu i daty produkcji) jest wyposażony w system ochrony pieszych z aktywną pokrywą przednią, który ma za zadanie ograniczyć obrażenia głowy u pieszych i rowerzystów w przypadku zderzenia czołowego. W przedniej części pojazdu zamontowane są liczne czujniki, których zadaniem jest wykryć zderzenie z pieszym, gdy pojazd Model S jedzie w przybliżeniu z prędkością między 19 a 52 km/h, i automatycznie podnieść tylną część przedniej pokrywy o około 80 mm. Zwiększa to przestrzeń między pokrywą przednią a znajdującymi się pod nią elementami, zmniejszając prawdopodobieństwo urazów.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
System ochrony pieszych bazuje na szeregu czujników i algorytmów zaprojektowanych i skalibrowanych pod kątem określenia odpowiedniego momentu uruchomienia funkcji aktywnej pokrywy przedniej. Z tego względu system nie uruchomi się w przypadku każdego zderzenia z pieszym. Funkcja aktywnej pokrywy przedniej może także zostać uruchomiona w przypadku kolizji pojazdu Model S ze zwierzęciem, innym pojazdem lub obiektem.
Pojazd zderza się z manekinem pieszego, a strzałki wskazują uniesioną pokrywę silnika.

Uruchomienie funkcji aktywnej pokrywy przedniej powoduje wyświetlenie ostrzeżenia na desce rozdzielczej i wyemitowanie sygnału dźwiękowego. Należy natychmiast przekazać pojazd Model S do najbliższego centrum serwisowego firmy Tesla lub autoryzowanego warsztatu blacharskiego. Każde zadziałanie aktywnej pokrywy przedniej oznacza konieczność serwisowania czujników i siłowników tej funkcji.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Zadziałanie funkcji aktywnej pokrywy przedniej może spowodować, że podniesiona pokrywa częściowo zasłoni widok kierowcy. Jeżeli nie stwarza to zagrożenia, pojazd Model S może dojechać do najbliższego centrum serwisowego firmy Tesla lub autoryzowanego warsztatu blacharskiego. Jeżeli bezpieczna jazda jest niemożliwa (uniesiona maska zasłania widok, został uszkodzony zatrzask pokrywy itp.), pojazd należy przetransportować na lawecie.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli na desce rozdzielczej pojawi się ostrzeżenie, że funkcja aktywnej pokrywy przedniej została włączona, mimo że do tego nie doszło, należy natychmiast doprowadzić pojazd Model S do najbliższego centrum serwisowego firmy Tesla.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W przypadku uszkodzenia przedniego zderzaka należy skontaktować się z lokalnym autoryzowanym przez firmę Tesla zakładem blacharskim, aby sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia czujników.