Varnostni pasovi
Uporaba varnostnih pasov
Varnostni pasovi in otroški varnostni sedeži so najučinkovitejši načini za zaščito potnikov v primeru trka. Zato je pripet varnostni pas zakonsko obvezen v večini sodnih oblasti.
Vsi varnostni pasovi so opremljeni s tritočkovnimi varnostnimi pasovi z vztrajnostnimi navijalniki. Varnostni pasovi z vztrajnostnimi navijalniki se samodejno zategujejo ter tako potnikom omogočajo, da se med običajnimi pogoji vožnje udobno premikajo.
Navijalnik varnostnega pasu se samodejno zategne ali zaklene ter tako prepreči premikanje potnikov, če je vozilo Model S podvrženo sili, povezani s silovitim pospeševanjem, zaviranjem, zavijanjem ali trkom.
Opomniki za varnostne pasove
Pripenjanje pasu
- Poskrbite za pravilen položaj sedeža. Za podrobnosti o pravilnem položaju voznikovega sedeža glejte (glejte Pravilen položaj za vožnjo).
- Počasi izvlecite pas in ga povlecite plosko prek medenice, prsnega in sredine ključnice med vratom in ramenom. Varnostni pas mora biti pravilno napeljan in ne sme biti zvit. Nikoli ne sedite na varnostnem pasu ali katerem koli sestavnem delu varnostnega pasu.OpozoriloZvit ali nepravilno napeljan varnostni pas lahko povzroči poškodbe in moti delovanje sistema varnostnega pasu.
- Vstavite vtič v zaponko in ju pritisnite skupaj, dokler ne zaslišite klika, ki označuje, da je pas ustrezno pripet.
- Povlecite za pas, da preverite, ali je varno pripet.
- Poševni del pasu povlecite proti navijalniku, da navijete ohlapni del.
Odpenjanje pasu
Pas primite blizu zaponke ter tako preprečite, da bi se pas navil prehitro, nato pa pritisnite gumb na zaponki. Pas se navije samodejno. Poskrbite, da pas pri navijanju ni oviran. Pas ne sme ohlapno viseti. Če se pas na navije v celoti, se obrnite na družbo Tesla.
Pripenjanje varnostnega pasu v času nosečnosti
Ramenskega in medeničnega dela pasu ne polagajte preko predela trebuha. Medenični del pasu naj vam bo čim nižje preko bokov, ne preko pasu. Ramenski del pasu naj gre med prsmi in ob strani trebuha. Za bolj podrobne smernice se pogovorite s svojim zdravnikom.
Zategovalniki varnostnih pasov
Sprednji varnostni pasovi so opremljeni z zategovalniki, ki v primeru trka delujejo skupaj z zračnimi blazinami. Zategovalniki samodejno zategnejo tako spodnje sidrišče pasu kot tudi varnostni pas na mestu ramen ter tako zmanjšajo ohlapnost tako na medeničnem delu kot tudi na poševnem delu pasu, kar pomeni manj premikanja potnika naprej.
Če se zračne blazine in zategovalniki niso aktivirali pri trku, to še ne pomeni, da je prišlo do okvare. Ponavadi to pomeni, da vrsta udarca ni bila takšna oziroma jakost udarca ni bila dovolj velika, da bi se aktivirali.
Zunanja sedeža zadaj sta opremljena z ramenskimi zategovalniki, ki zategneta pas in zmanjšata premikanje potnika naprej.
Preizkušanje varnostnih pasov
Če želite preveriti, ali varnostni pasovi delujejo pravilno, za vsak varnostni pas izvedite te preizkuse.
- Varnostni pas naj bo pripet, nato pa primite za pas blizu zaponke in s hitrim ter močnim gibom povlecite. Zaponka mora ostati varno zaklenjena.
- Varnostni pas naj bo pripet, nato pa primite za pas, kjer je najbližje vratom, in s hitrim ter močnim gibom povlecite. Trajno pritrdišče varnostnega pasu mora ostati zanesljivo pritrjeno. Nikoli ne poskušajte odstraniti tega pritrdišča.
- Varnostni pas naj bo odpet, nato pa pas do konca odvijte. Prepričajte se, da na pasu ni zavitih delov, in preverite, ali so na pasu vidni znaki obrabe. Pustite, da se pas navije, in spremljajte, ali navijanje poteka gladko in ali se pas navije v celoti.
- Pas naj bo napol odvit, nato pa primite za vtič in s hitrim gibom povlecite naprej. Mehanizem bi se moral samodejno zaskočiti in preprečiti nadaljnje odvijanje.
Če varnostni pas ne opravi katerega koli od teh preizkusov, ga je treba takoj popraviti. Na sedežu z nedelujočim varnostnim pasom ne sme sedeti nihče.
Za informacije o čiščenju varnostnih pasov glejte Varnostni pasovi.