Asistenca za preprečevanje trčenja
Če je vaše vozilo Model S opremljeno s komponentami avtopilota (glejte Kamere), naslednje funkcije za preprečevanje trčenja zagotavljajo večjo varnost za vas in vaše potnike:
Naslednje funkcije za preprečevanje trčenja zagotavljajo večjo varnost za vas in vaše potnike:
- Opozorilo na nevarnost naleta – zagotavlja vizualna in zvočna (in v nekaterih regijah haptična) opozorila v primerih, ko vozilo Model S zazna veliko nevarnost naleta (glejte Opozorilo na nevarnost naleta).
- Samodejno zaviranje v sili – samodejno aktivira zaviranje za zmanjšanje udarca ob trčenju (glejte Samodejno zaviranje v sili).
- Pospeševanje z upoštevanjem ovir – zmanjša pospeševanje, če Model S zazna objekt neposredno na vozni poti (glejte Pospeševanje z upoštevanjem ovir).
Opozorilo na nevarnost naleta
Model S Preverja, ali je v območju pred vozilom prisoten objekt, kot je vozilo, motorno kolo, kolo ali pešec. Če sistem za opozarjanje na nevarnost naleta oceni, da bo verjetno prišlo do trčenja, razen če takoj ne ukrepate, vas opozori z zvokom in rdečo osvetlitvijo vozila pred vami na instrumentni plošči. V tem primeru TAKOJ USTREZNO UKREPAJTE!
Vizualna in zvočna (ter v nekaterih regijah haptična) opozorila se samodejno prekličejo, ko se zmanjša nevarnost trčenja (ko na primer upočasnite ali ustavite vozilo Model S oziroma se je objekt pred vašim vozilom umaknil z vaše vozne poti).
Če ne ukrepate takoj, ko Model S aktivira opozorilo o trku spredaj, lahko samodejno zaviranje v sili (če je omogočeno) v primeru neizbežnega trčenja samodejno aktivira zavore (glejte Samodejno zaviranje v sili).
Opozorilo na nevarnost naleta deluje samo pri hitrosti med približno 5 km/h in 200 km/h.
Samodejno zaviranje v sili
Model S je zasnovano za določanje razdalje do zaznanih predmetov. Če sistem oceni, da je trčenje neizbežno, samodejno zaviranje v sili aktivira zavore, da zmanjša hitrost vozila in posledično moč trčenja. Zmanjšanje hitrosti je odvisno od več dejavnikov, vključno s hitrostjo vožnje in okolico.
Ko samodejno zaviranje v sili aktivira zavore, se prikaže vizualno opozorilo na instrumentni plošči in aktivira se zvočno opozorilo. Opazite lahko tudi nenaden premik zavorne stopalke navzdol. Vklopijo se zavorne luči, ki opozorijo druge udeležence v prometu, da upočasnjujete.
Samodejno zaviranje v sili deluje samo pri hitrosti med približno 5 km/h in 200 km/h.
Samodejno zaviranje v sili ne aktivira zavor ali sprosti zavore, ko:
- Sunkovito zasukate krmilo volan.
- pritisnete in sprostite zavorno stopalko, medtem ko samodejno zaviranje v sili aktivira zavore,
- močno pospešite, medtem ko samodejno zaviranje v sili aktivira zavore,
- vozilo, motorno kolo, kolo ali pešec ni več zaznan pred ali za vozilom.
Samodejno zaviranje v sili je vedno omogočeno, ko zaženete Model S. Če ga želite onemogočiti za trenutno vožnjo, se dotaknite možnosti .
Pospeševanje z upoštevanjem ovir
Pospeševanje z upoštevanjem ovir je zasnovano za zmanjšanje udarca ob trčenju z zmanjšanjem navora motorja in v nekaterih primerih z aktiviranjem zavor, če vozilo Model S zazna objekt na svoji poti. Ko se zavore samodejno aktivirajo, se na instrumentni plošči prikaže vizualno opozorilo in aktivira se zvočno opozorilo. Če je vozilo Model S parkirano pred zaprtimi garažnimi vrati z izbranim načinom za vožnjo in pri tem zazna, da ste močno pritisnili na stopalko za plin. Čeprav vozilo Model S kljub temu pospeši in trči v garažna vrata, lahko trk z zmanjšanim navorom povzroči manj škode.
Pospeševanje z upoštevanjem ovir deluje samo, če so hkrati izpolnjeni vsi naslednji pogoji:
- Aktivirana vožnja naprej ali vzvratna vožnja.
- Model S stoji ali vozi počasneje od 16 km/h.
- Model S zazna objekt neposredno na vozni poti.
Če želite onemogočiti pospeševanje z upoštevanjem ovir, se dotaknite možnosti
.Omejitve in netočnosti
Funkcije za preprečevanje trčenja ne morejo vedno zaznati vseh objektov, vozil, koles ali pešcev in iz številnih razlogov se lahko pojavijo nepotrebna, neveljavna, nenatančna ali zgrešena opozorila, zlasti v naslednjih primerih:
- Cesta ima ostre zavoje.
- Vidljivost je slaba (zaradi močnega dežja, snega, megle itd.).
- Močna svetloba (ki jo oddajajo žarometi ali neposredni sončni žarki) vpliva na pogled kamer.
- Kamera ali senzor je ovirana (umazana, pokrita, zamegljena, prekrita z nalepko itd.).
- En ali več senzorjev (dodatna oprema) je poškodovanih, umazanih ali zastrtih (na primer z blatom, ledom ali snegom oziroma z zaščitnimi folijami, odvečno barvo, lepljivimi izdelki, kot so ovoji, nalepke, gumijaste prevleke itd.).
- Vremenski pogoji (močno deževje, sneženje, megla ali skrajno visoke ali nizke temperature) vplivajo na delovanje senzorja.
- Na senzorje (dodatna oprema) vpliva druga električna oprema ali naprave, ki oddajajo ultrazvočne valove.