Zračne blazine
Lokacija zračnih blazin
Spodaj so prikazane približne lokacije zračnih blazin. Opozorilne informacije za zračne blazine so natisnjene na senčnikih.
Model S je na obeh določenih sprednjih sedežnih mestih opremljen z zračno blazino in trebušnim/ramenskim pasom (ki se imenuje tudi sklop varnostnega pasu). Zračna blazina je na teh sedežnih mestih dodaten zadrževalni sistem. Vsi potniki, vključno z voznikom, morajo vedno biti pripeti z varnostnim pasom ne glede na to, ali je njihovo sedežno mesto opremljeno tudi z zračno blazino, da se v primeru trka zmanjša nevarnost hudih poškodb ali smrti.
- Sovoznikova sprednja zračna blazina
- Voznikova sprednja zračna blazina
- Stranske zračne blazine, nameščene v sedežih
- Zavesaste zračne blazine
Delovanje zračnih blazin
Zračne blazine se napihnejo, ko senzorji zaznajo udarec, ki presega mejne vrednosti za sprožitev. Te mejne vrednosti so določene tako, da lahko sistem pravočasno predvidi moč trka in omogoči zaščito potnikov v vozilu z zračnimi blazinami. Zračne blazine se napihnejo v trenutku z veliko silo, ki jo spremlja glasen hrup. Sprožena blazina skupaj z varnostnimi pasovi omejuje premikanje potnikov, s čimer se zmanjša nevarnost telesnih poškodb.
Sprednje zračne blazine običajno niso zasnovane tako, da bi se napihnile ob trkih na zadnji strani, prevrnitvah, bočnih trkih in močnem zaviranju ali vožnji prek grbin in udarnih jam. Podobno se sprednje zračne blazine morda ne napihnejo ob nekaterih čelnih trkih, kot so lažji čelni trki, podleti ali lažji trki z ozkimi objekti (kot so stebri ali drogovi). Vozilo brez sproženih zračnih blazin lahko utrpi znatne površinske poškodbe in nasprotno, razmeroma majhna strukturna poškodba lahko povzroči sproženje zračnih blazin. Zunanji videz vozila po trku zato ni merilo za to, ali bi se morale napihniti sprednje zračne blazine.
Vrste zračnih blazin
Model S ima naslednje vrste zračnih blazin:
- Sprednje zračne blazine: sprednje zračne blazine so zasnovane za zmanjšanje telesnih poškodb večjih otrok ali odraslih, ki sedijo na sprednjih sedežih. Upoštevajte vsa opozorila in navodila v zvezi s sedenjem otroka na sovoznikovem sedežu (če je to dovoljeno v vaši tržni regiji).
- Zračne blazine, nameščene v sedežih: stranske zračne blazine, nameščene v sprednjih sedežih, pomagajo varovati območji medenice in prsnega koša trupa. Zračna blazina, nameščena v notranjem delu voznikovega sedeža, pomaga varovati glavo in trup. Zračne blazine, nameščene v sedežih, se v primeru močnega bočnega trka ali močnega delnega čelnega trka napihnejo tako na poškodovani kot na nepoškodovani strani vozila.
- Zavesaste zračne blazine: zavesaste zračne blazine pomagajo varovati glavo. Zavesaste zračne blazine se napihnejo tako na poškodovani kot na nepoškodovani strani vozila samo v primeru močnega bočnega trka ali prevrnitve vozila.
Indikator stanja zračne blazine
Stanje sovoznikove sprednje zračne blazine je prikazano na zaslonu na dotik:
Če pride do napake sistema zračnih blazin, neprekinjeno sveti indikator zračne blazine na instrumentni plošči. Ta indikator lahko na kratko zasveti samo ob prvem vklopu vozila Model S in v tem primeru se izklopi po nekaj sekundah. Če ostane vklopljen, se z mobilno aplikacijo takoj naročite na servis in ne vozite.
Nadzor sovoznikove sprednje zračne blazine
Ko otrok sedi na sovoznikovem sedežu (tudi ko sedi v sistemu za zadrževanje otroka ali na jahaču), morate onemogočiti sovoznikovo sprednjo zračno blazino, da v primeru trka ne poškoduje otroka. Preden na sovoznikov sedež namestite otroški sedež, izklopite sovoznikovo zračno blazino tako, da preverite, ali je vozilo v prestavi za parkiranje, in se nato dotaknete možnosti
.Zagotavljanje natančnega zaznavanja potnikov
Za zagotavljanje natančnega zaznavanja potnika na sovoznikovem sedežu, mora potnik:
- Biti pripet z varnostnim pasom.
- Sedeti na sredini sedežne blazine, ramena morajo biti naslonjena na naslonjalo sedeža, noge pa morajo biti udobno iztegnjene spredaj, s stopali na tleh. Glejte Primeri pravilnih in nepravilnih položajev sedenja.
- Ostati na sedežni blazini in ne sme prenašati teže s sedeža (ne sme se na primer odrivati od tal z nogami ali pritiskati na osrednjo konzolo ali naslon za roko).
- Ne sme nositi debelih ali mokrih oblačil (kot so na primer smučarska oprema ali podložena oblačila).
Poleg elementov, navedenih zgoraj, lahko spodnji primeri vplivajo na natančnost sistema klasifikacije potnikov:
- Če na sovoznikov sedež postavite radijski oddajnik (na primer radiotelefon ali voki-toki).
- Če na blazino sovoznikovega sedeža postavite razsmernik za pretvarjanje enosmernega električnega toka v izmeničnega oziroma napravo, ki jo napaja razsmernik (na primer mobilni telefon, tablični računalnik ali prenosni računalnik).
- Če na sedež vozila položite tekočine (na primer ustekleničene pijače) ali posode s hrano, ko je na sedežu nameščen otroški sedež.
- Če so pod sedežem vozila oziroma med naslonjalom in blazino sedeža zagozdeni predmeti.
- težke predmete, ki so odloženi na sedež (aktovka, velika torbica);
- tovor, ki ovira premikanje sedeža;
- Neoriginalni elementi, ki so pritrjeni oziroma postavljeni med sedež in potnika, kot so na primer prevleke, podloge, odeje itd.
Ti predmeti lahko vplivajo na delovanje senzorja zasedenosti. Če ste odpravili zgornje možnosti in je stanje zračne blazine še vedno nepravilno, naročite potnikom, da sedejo na zadnje sedeže, in se z mobilno aplikacijo naročite na servis, kjer naj preverijo sistem zračnih blazin.
Primeri pravilnih in nepravilnih položajev sedenja
Pravilni položaj sedenja:
Nepravilni položaj sedenja – potnikove noge morajo biti na tleh:
Nepravilni položaj sedenja – potnik ne sme zdrsniti naprej z blazine sedeža:
Nepravilni položaj sedenja – potnik med premikanjem vozila ne sme nagniti naslonjala sedeža v ležeč položaj:
V primeru sprožitve
Po sprožitvi se zračne blazine izpraznijo, kar zagotovi učinek postopnega blaženja za potnike in poskrbi, da voznikov pogled na cesto ni oviran.
Če so se napihnile zračne blazine ali je vozilo bilo udeleženo v trčenju, mora družba Tesla preveriti zračne blazine, zategovalnike varnostnih pasov in vse povezane komponente ter jih po potrebi zamenjati.
V primeru trčenja se poleg sprožitve zračnih blazin zgodi tudi naslednje:
- odklenejo se vrata in aktivirajo se vratne kljuke;
- vklopijo se varnostne utripalke;
- vklopijo se notranje luči;
- Visoka napetost je onemogočena (z mobilno aplikacijo se naročite na servis, da vam bo napajanje z visoko napetostjo znova na voljo).
- okna se premaknejo v položaj za zračenje;
- vozilo aktivira zavore in se popolnoma ustavi.